• Soru: Neden deprem olur?

  Atmosfer ve yer kabuğundan başka dünyamızın iki katmanı daha vardır. Bunlar “MANTO” ve ÇEKİRDEK”tir. Bu iki katman; yer kabuğunun hareketlenmesine, yani depremlere neden olur.

  MANTO: Çok kalın ve sıcak lav durumunda ergimiş kayalardan oluşur. Mantoyu kaynayan kızıl renkli muhallebiye benzetebiliriz. Mantonun altındaki çekirdek mantodan daha sıcak, üstündeki yer kabuğu ise mantodan daha soğuk olduğu için manto sürekli kıpır kıpır hareket eder; ısınır yukarı çıkar, soğuyup aşağı iner, çok afacan bir bölümdür. Bu oyunu dört buçuk milyar yıldan bu yana sıkılmadan tekrar tekrar oynar.

  ÇEKİRDEK:Dünyanın en iç ve en sıcak kısmıdır. Dünya’nın merkezidir. Mantonun altında kalır. Üstünde kalan bölümlerin basıncı ve sıkıştırmasından dolayı katı halde olduğu düşünülmektedir. Çekirdeği kömürün korlaşmış biçimine benzetebiliriz. Bu bölümlerden en hareketlisi afacan mantodur. Altındaki çekirdekten gelen 4500 derecelik ısının etkisiyle levhaları harekete geçirir. Yerkabuğunu oluşturan bu levhalar afacan mantodaki sıcaklık ve basınç farkından dolayı sürekli hareket ederler. Mantoyu süte, sütün üstündeki bisküvileri de levhalara benzetebiliriz. Dünya’mız, günümüzden 540 milyon yıl önce “Pangea” adındaki tek bir kıtadan ve sulardan oluşuyordu. Bu büyük, tek kıta, levha hareketleriyle kuzey ve güneye doğru ayrılarak önce iki büyük kara parçasına bölündü. Hareketlilik sürekli devam ettiğinden, bu iki kara parçası da birbirlerinden her yöne doğru ayrılarak günümüzdeki coğrafik şeklini aldı.
  Manto ve Çekirdek
 • Arkadaşlarınızın sorduğu diğer soruların cevaplarını da görmek isterseniz buraya tıklayın.

   

  deprem cantasi

  ©2007 AHDER