• Soru: Deprem öncesi neler yapabiliriz?

  Bilim adamlarının yaptıkları araştırmalar sonucu, ev yapmaya uygun, güvenli alanlara yerleşmemiz gerekir. Aslında, depremden zarar görmemizin ve can kayıplarının olmasının en önemli nedeni yanlış yerlere,depreme dayanıklı olmayan binalar yapılmış olmasıdır. Tabi ki bu durumda bizimde yapacağımız ilk iş deprem güvenli evlerde oturmaktır. Diğer önemli konu ise eğitimdir. Deprem öncesinde, deprem sırasında ve sonrasında neler yapacağımızı öğrenmemiz gerekiyor.

  Önce deprem olduğunda uygulamak üzere ailenizle bir plan yapmalısınız. Deprem sırasında yapmamız gerekenleri deprem olmadan uygularsak, deprem sırasında paniğe kapılmayız. Bunu bir sınava hazırlanma gibi düşünebiliriz. Ailenizle bir araya gelerek, nasıl bir plan yapmanız gerektiği üzerinde konuşabilirsiniz.

  Yatağınızı aynalardan,camlardan,dolaplardan uzak yerlere yerleştirin. Ağır eşyaları üst raflara koymayın. Üzerinize düşebilecek eşyaları düşmeyecek şekilde yerleştirin. Yatarken oda kapılarını açık bırakın. Gece yatarken cam kırılmasına önlem olarak perdelerinizi kapalı tutun. Yatağınızın yanında el feneri ve terlik bulundurun. Sarsıntı sırasında çıkışı engelleyecek dolap, masa gibi eşyaları kapı yanına koridorlara ve çıkış yollarına koymayın ,devrilebilecek eşyaları büyüklerinizden yardım alarak devrilmeyecek duruma getirin; salonda ve evin diğer odalarında bulunan kitap raflarını, dolapları duvara tutturun. Biblo, vazo gibi kırılabilecek eşyaları düşmeyecek şekilde yerleştirin. Bütün bunları büyüklerimizle planlayarak ve yardımlaşarak yapabilirsiniz. Bir de çanta hazırlayın.

  Deprem sırasında yapacaklarınızı öğrenmek için buraya, deprem sonrasında yapacaklarınızı öğrenmek içinse buraya tıklayın.
 • Arkadaşlarınızın sorduğu diğer soruların cevaplarını da görmek isterseniz buraya tıklayın.

   

  deprem cantasi

  ©2007 AHDER