• Soru: Depremden sonra neler yapmalıyız?

  Deprem sonrası yapmanız gereken en önemli iş yaralı olup olmadığınızı kontrol etmektir. Sakin olmaya çalışın ve çevrenizdeki seslere kulak verin. Depremden sonra ailenizle daha önceden belirlediğiniz buluşma yerlerini düşünün. Ailenizle birlikte değilseniz ve yalnızsanız bu yerlere ulaşmaya çalışın. Evden çıkarken gaz,su vanalarını ve elektrik düğmelerini kapatın ya da kapatılması için uyarıda bulunun. Herhangi bir gaz kaçağı olasılığına karşı kibrit,çakmak gibi alev çıkaran araçları kullanmayın.
  Ateş yakmayın doğal gaz vanasını mutlaka kapatın
  Pilli el feneri kullanabilirsiniz. Evden çıplak ayakla çıkmayın; cam kırıklarına basıp yaralanabilirsiniz. Evinizden çıkarken kesinlikle asansörü kullanmayın, tehlikeli olabilir. Merdivenler zarar görmüş olabilir, çok dikkat edin. Bu arada daha önceden hazırladığınız deprem çantanızı yanınıza almayı unutmayın. Yetkililer size ne yapmanız gerektiğini anons ediyorlarsa onları dinleyin. Eğer böyle bir duyuru yoksa, sarsıntının bittiğinden emin olunca açık bir alana gitmeye çalışın.


  Bütün depremler büyük ve yıkıcı değildir. Bazı depremler çok küçüktür. Böyle bir durumda evimize bir şey olmamıştır ve evimizde yaşamayı sürdürebiliriz. Ama büyük depremlerde evimiz yıkılmamış olsa bile içine girmemiz tehlikeli olabilir. Bu durumda da evimize girmek için yetkililerin evimizi görmeleri ve girmemizi onaylamalarını beklemeliyiz, dedi.

  Dışarıda yaşarken de yetkililerin uyarılarını uygulamalıyız. Büyük depremlerden sonra sürekli asılsız söylentiler ve haberler yayılır. Bu asılsız haberlere inanmayın. Siz de asılsız bu tür haberler yaymayın. Artçı depremler ve olası depremler ile ilgili haberleri sadece yetkililerden dinleyin. Bunlar; Kandilli Rasathanesi, Afet İşleri Genel Müdürlüğü, Valilik, Kaymakamlık, Emniyet Müdürlüğü, Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü vb.

   

 • Arkadaşlarınızın sorduğu diğer soruların cevaplarını da görmek isterseniz buraya tıklayın.

   

  deprem cantasi

  ©2007 AHDER