“Depreme ve yangına karşı inşaatlarda alçı kullanmalı”

ALÇIDER Başkanı Mehmet Tunaman, kimyasında var olan kristal su sayesinde alçının yangına karşı koruyucu özelliğinin yanında, binaların yükünü azaltan hafif yapısı sayesinde depremin etkilerini azaltan özellik taşıdığını da dile getirerek, alçının inşaatta kullanımının zorunlu hale getirilmesi için çalışma başlattı.

Türkiye Alçı Üreticileri Derneği, kimyasında var olan kristal su sayesinde yangını önleyen alçının  yapılarda yangına ve depreme karşı kullanımı zorunlu malzemeler arasına girmesini istedi.
İngiltere’nin başkenti Londra’nın 350 yıl önce büyük bir yangında harap olmasından sonra yanmazlık özelliği bilinen alçının zorunlu olarak kullanıldığına dikkat çeken Tunaman, “Biz de yangın yönetmeliğinde tespit ettiğimiz eksiklikleri resmi mercilere iletmek üzere dernek olarak bir komisyon kurduk.” dedi.

Alçıpan duvar daha hafif ve sağlam

Haiti, Şili ve Elazığ’da yaşanan depremleri hatırlatan Tunaman, “Artık herkes biliyor ki; deprem değil bina öldürür. Binalarda hafif yapı malzemesi kullanarak can ve mal kayıplannı asgari düzeye çekmek mümkün. Alçı ve alçı ürünleri alternatif yapı malzemelerine göre daha hafiftir. 1 metrekare tuğla duvarın ağırlığı 150 kiloyken, aynı büyüklükte bir alçıpanın ağırlığı 19 kilogram” diye konuştu.

Doğal jips taşının öğütülmesiyle oluşturulan toz alçı, suyla karıştırılınca tekrar hamur kıvamına geliyor ve sıvada kullanılıyor. Alçı taşı zengini Türkiye, geçen yıl başta Ukrayna, Azerbaycan ve Rusya olmak üzere birçok ülkeye 67 milyon dolarlık toz alçı ihraç etti. Yurtiçinde yılda 400 milyon liralık alçı tüketiliyor.

Türkiye’de alçının konutta az kullanılmasının ana sebebinin ‘hafif malzeme’ algısı olduğunun altını çizen Tunaman, “Türk insanı duvara vurunca ses gelsin istiyor. Alçının hafifliği sanki sağlam değilmiş algısı yaratıyor. Ama bu yanlış, alçı doğru uygulandığı taktirde çok daha sağlam” diye konuştu.

Alçının doğal gözenekli yapısı sayesinde ısı ve ses yalıtımı özelliği taşıdığına dikkat çeken Tunaman, yalıtım sisteminde kullanılan alçının binaları yazın serin, kışın sıcak tuttuğunu söyledi.
Mekanlarda oluşan rutubeti alçının emdiğini hatırlatan Tunaman, ortam kuruduğunda ise içindeki nemi dışarı salarak doğal bir klima oluşturduğunu belirtti.

AHDER © 2019 All Rights Reserved