Türkiye’nin ilk Deprem Bilim Okulu mezunlarını verdi

 Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) desteğiyle Pamukkale Üniversitesi tarafından (PAÜ) kurulan ‘Deprem Bilim Okulu’nun 40 öğrencisine Polisevi’nde düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

7 Şubat 2011, AHDER-Tören öncesi bir konuşma yapan proje yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Salih Yılmaz, kendilerine ayrılan bir haftalık sürede, seminer ve arazi çalışmalarıyla deprem konusunu bilimsel anlamda incelediklerini söyledi.
15 öğretim görevlisinin gözetiminde, 40 öğrenciyle deprem konusunda farklı meslek grupları arasında ortak dil kullanılarak iletişimin sağlanması için başlatılan çalışmayı başarıyla tamamladıklarını ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu: “Deprem Bilim Okulu’na katılan öğrencilerimiz deprem konusundaki bilimsel birikimlerini artırdı. Farklı branşlarda çalışan profesyoneller gerek deprem öncesi hazırlık çalışmalarında, gerekse deprem sonrasında aynı terimlerle konuşmaya başladı. Deprem için en önemli meslek dalları olan inşaat, jeoloji, jeofizik mühendislikleri ve mimarlık gibi mesleklerle ortak şeylerin konuşulması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” Deprem konusunda teknik eleman, idareci ve halkın bilgi ve bilinç düzeyinin yükseltilmesinin pek çok problemin çözümü için önemli bir anahtar olduğuna inandıklarını vurgulayan Yılmaz, “Bazen yönetici kadroyla teknik personel arasında uyum sorunları yaşanıyor. Biz bu sorunların ‘Deprem Bilim Okulu’yla ortadan kaldırılacağına inanıyoruz” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Yılmaz, TÜBİTAK’ın 86 bin lira maddi desteğiyle hayata geçirilen “Deprem Bilim Okulu” projesi kapsamında ilk etapta 40 katılımcıya, Denizli’de bir hafta süreyle farklı alanlardaki bilim adamlarınca deprem ve deprem mühendisliği konularında eğitim verildiğini anımsattı.