Afet ve Deprem Haberleri

silide-8-siddetinde deprem

Şili’de 8.3’lük Deprem

Güney Amerika kıtasının afetlerle sık sık karşı karşıya gelen ülkesi Şili’de 8.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 5 kişinin hayatını kaybettiği Şili’de 8.3’lük deprem sonrası yaklaşık 1 milyon insan tsunami uyarısından dolayı tahliye edildi. Sahilleri 4.5 metrelik dalgalar vurdu.

Şili’de sahil şeridine 130 kilometre uzakta ve 8.3 şiddetim bir deprem meydana geldi.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamada depremde 5 kişinin hayatını kaybettiği ve 20 kişinin yaralandığı belirtildi. Ülke çapında 1 milyon kişinin tsunami riski taşıyan bölgelerden tahliyesinin gerçekleştirildiği ifade edildi.

Depremden en çok etkilenen şehirler olan; Coquimbo’da 4.5, Tongoy’da ise 2 metrelik dalgalar insanları korkuttu.
Her iki bölgenin de felaket bölgesi ilan edildiğini açıklayan Devlet Başkanı Michelle Bachelet’in yarın felaket bölgelerinde incelemelerde bulunacağı duyurulurdu.

Çevre ülkeler için uyarı yapıldı

Depremin ardından Şili, Ekvador, Peru ve Hawai’yi tsunami dalgalarının vurabileceği uyarısı yapıldı.
Fransız Polinezyası, Japonya, Yeni Zelanda, Fiji, Vanuatu, Solomon Adaları ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaleti için de uyarı yapıldı.
Şili hükümeti, halktan kıyı bölgelerini terk etmesini isterken, 4.5 metre yüksekliğindeki tsunami dalgası da Şili kıyılarına ulaştı. Bölgeden gelen ilk görüntülerde, sokakların suyla kaplandığı görüldü.
8.3 büyüklüğündeki depremin ardından Şili’de 6.4 ve 6.2 büyüklüğündeki iki artçı sarsıntı da meydana geldi.

2010 yılındaki deprem 525 kişi ölmüştü

Şili’de 2010 yılında 8.8 büyüklüğündeki depremde 525 kişi hayatını kaybetmişti.

deprem

Meksika’da 6.6 Şiddetinde Deprem Meydana Geldi

deprem
ABD Jeolojik Araştırma Merkezi, Meksika’nın batısındaki Topolobampo kentinin 59 kilometre açığında denizde meydana gelen depremin büyüklüğünü 6,6 olarak açıkladı.

Depremin 16 kilometre derinlikte meydana geldiği belirtilirken, can ya da mal kaybına yol açıp açmadığı henüz bilinmiyor.

e-egitim-ekran-goruntusu

Türkiye’nin ilk interaktif deprem eğitim kampanyası başladı

İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (İstanbul AFAD), İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) işbirliği ile afetlere yönelik Türkiye’nin ilk interaktif e-Eğitimi hazırlandı.

Lise ve Üniversiteler için Güvenli Yaşam Eğitimleri Projesi kapsamında geliştirilen e-Eğitim ile, deprem özelinde afetlere hazırlık internete taşındı.

http://e-egitim.guvenliyasam.org adresi üzerinden kayıt yapılan e-Eğitimde, kullanıcılar üniversite öğrencileri olan Emre ve Aylin karakterleri eşliğinde öncelikle deprem özelinde afetlere hazırlık konusunda bilgilendiriliyor. Daha sonra yine Aylin ve Emre karakterleri eşliğinde öğrendikleri bilgiler ile 18 dakika içerisinde Yılmaz Ailesi’ni İstanbul’da gerçekleşmesi olası bir depreme karşı hazırlıyor.

e-egitim-ekran-goruntusu

E-eğitim içerisinde afet öncesinde yaşam alanlarındaki riskleri azaltma, aile afet planının hazırlanması, afet ve acil durum çantasının hazırlanması, evlerin yapısal risklerinin belirlenmesi, can ve mal güvenliğinin güvenceye alınması, afet sırasında korunma yöntemleri, afet sonrasında ise yaralanmaların ve hasarın kontrol edilmesi ve aile afet planının uygulanması gibi konular yer alıyor.

Afetlere hazırlık süreçlerinde güvenli yaşam kültürünün toplumun tüm kesimleri nezdinde içselleştirilmesi ve bu konuda özellikle gençlerin farkındalığının arttırılması amacıyla hazırlanan e-eğitim, afet öncesi, sırası ve sonrasını içeren sekiz temel adım kurgusuyla hazırlandı. Hazırlanan e-eğitim, afetlere karşı temel davranış kalıplarını interaktif bir şekilde aktarmayı hedefliyor.

Ayrıca proje kapsamında gençlerin afetlere yönelik hazırlığa teşvik edilmesi amacıyla 05/01/2015 – 15/07/2015 tarihleri arasında e-eğitime kayıt yaptırarak eğitimi eksiksiz tamamlayanlar arasından yapılacak çekilişle 10 adet iPad tablet bilgisayar dağıtılacak.

AFADist-basin-toplantisi

İstanbullulara özel afet uygulaması

AFAD İstanbul tarafından İstanbullulara özel iOS ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlar için ücretsiz afet uygulaması geliştirildi.

AFADist-basin-toplantisi

İstanbul’da afet yönetimi faaliyetlerine yönelik kurumsal kapasitenin artırılması amacıyla AFAD İstanbul tarafından hazırlanan “AFADist” akıllı telefon uygulaması Apple ve Android işletim sistemi marketlerindeki yerini aldı.

AFAD İstanbul’un sekiz aylık çalışması sonucunda çağdaş, etkin, bütünleşik ve toplum tabanlı bir afet yönetimi anlayışı ile hazırlanan akıllı telefon uygulaması İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteği ile hayata geçirildi.

Afet öncesi ve sonrası, İstanbul’da mobil kapsama alanına giren tüm akıllı telefon kullanıcılarının faydalanabileceği uygulama sayesinde kullanıcılar afet hazırlıklarını cep telefonları üzerinden yapabiliyorlar.

Telefon-UygulamaUygulama özellikleri ile yapısal ve yapısal olmayan riskleri azaltma, aile afet planı hazırlama, ev ve iş yeri konumunu kaydederek bir afet anında en yakın AFAD hizmetlerinden haberdar olma, afet sonrası toplanma alanlarını belirleme, afet sonrası sağlık durumunu bildirme, afet acil durum çantasının envanterini uygulama üzerinde takip ederek içindeki malzemelerin son kullanma tarihi yaklaşanları yenisiyle değiştirme, gibi işlemler gerçekleştiriliyor. Ayrıca uygulama içerisinde İstanbul genelinde yer alan AFİS konteynırlarının harita üzerindeki yerlerini görmek de mümkün. Herhangi bir afet sonrasında İstanbulluların en doğru bilgiye ulaşması amacıyla yayına geçen 103.0 frekansından yayın yapan afet radyosu da uygulama üzerinden dinlenebiliyor.

Afet uygulaması ile İstanbul’da bu uygulamayı cep telefonlarına indirerek afete hazırlık konusunda farkındalık kazanan bir milyondan fazla kişiye ulaşılması hedefleniyor. Uygulama afet sonrasında bireylerin ve ailelerinin afet bilgilerine doğrudan ulaşabilmesi, afet sonrasında bireylerin ve ailelerinin uygun toplanma alanlarına, yardım merkezlerine, toplu barınma-toplu bakım merkezlerine düzenli ve koordineli bir şekilde yönlendirilmesi, afetler sonrasında oluşacak bilgi kirliliğinin ve kaos ortamının önlenmesi için de önem taşıyor.

Uygulama ile ilgili detaylı bilgi almak için http://afadist.istanbulafad.gov.tr/ adresi ziyaret edilebilir.

med-art-turkiye

Kültür mirasının korunmasına yönelik Türk–İtalyan işbirliği sempozyumu gerçekleştirildi

Türkiye ve İtalya’dan alanında uzman akademisyenler ve İtalya Kültür Bakanlığı, İtalyan Firmalar Birliği, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü, İstanbul Valiliği, İstanbul Proje Koordinasyon Birimi ve özel sektörden temsilcilerin katıldığı “Kültür Varlıklarında Koruma; Türkiye ve İtalya’dan Restorasyon Uygulamaları” Sempozyumu 3-4 Kasım 2014 tarihlerinde Zeytinburnu Kazlıçeşme Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

med-art-turkiye
Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü ve İtalyan Restorasyon Firmaları Birliği Assorestauro tarafından Şeyh Süleyman Mescidi Restorasyonu ve Med-Art Eğitim Projesi kapsamında organize edilen “Kültür Varlıklarında Koruma; Türkiye ve İtalya’dan Restorasyon Uygulamaları” sempozyumu, İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) ve İtalyan Ticaret Merkezi (ITA)’nin katkılarıyla gerçekleştirildi.

med-art-sempozyum
Türk ve İtalyan katılımcıların sunumları ile katkıda bulunduğu sempozyuma öğrenciler, akademisyenler ve sektör çalışanları katıldı . Sempozyumda Türkiye ve İtalya örnekleri üzerinden; kültür varlıklarında koruma felsefesi ve teorileri, restorasyon uygulamaları, yapıların güçlendirilmesine yönelik yenilikçi malzeme ve yöntemler gibi kültürel mirasın korunmasını ve sürdürülebilirliğine yönelik başlıklar tartışıldı.

med-art-italya
Düzenlenen sempozyumun kültürel mirasımızın devamlılığına çok büyük katkı sağlayacağına inandığını belirten İstanbul Vali Yardımcısı Haluk Nadir, “Ulusal ve uluslararası tecrübelerin bir araya geleceği bu sempozyumda yürütülmekte olan ve gelecekte yürütülecek çalışmaları destekleyerek yeni yaklaşımlara ışık tutacağına inanmaktayız.” dedi. İstanbul Proje Koordinasyon Birimi Direktörü Kazım Gökhan Elgin ise “Bu sempozyumu, İSMEP kapsamında Kültürel Mirasın Korunması’na yönelik yaptığımız çalışmaları ileri götürmek için bir fırsat olarak değerlendiriyoruz.” açıklamasını yaptı.
İki gün süren bilgi paylaşımı ile kültür varlıklarında koruma alanında sıkça karşılaşılan sorunlara ve olası çözümlerine ışık tutuldu. “Kültür Varlıklarında Koruma; Türkiye ve İtalya’dan Restorasyon Uygulamaları” sempozyumu, aynı zamanda 2012 yılında ICOMOS Türkiye, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve İPKB ortaklığında başlatılan “Koruma ve Restorasyon Alanında Bir Tüzük” çalışmasının devamı niteliğinde planlanacak yeni projeler için yol haritası oluşturulmasında destekleyici rol oynayacak.

medart_facebook

Kültür Varlıklarında Koruma; Türkiye ve İtalya’dan Restorasyon Uygulamaları sempozyumu başlıyor

T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü ve İtalyan Restorasyon Firmaları Birliği, Assorestauro, tarafından Şeyh Süleyman Mescidi Restorasyonu ve Eğitim (Med-Art) Projesi kapsamında organize edilen “Kültür Varlıklarında Koruma; Türkiye ve İtalya’dan Restorasyon Uygulamaları” sempozyumu 3-4 Kasım 2014 tarihlerinde İstanbul Kazılıçeşme Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

medart_facebook

Sempozyumun, İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) ve İtalyan Ticaret Merkezi (ITA)’nin katkılarıyla Med-Art Projesi kapsamında yenilenen Şeyh Süleyman Mescidi üzerinden, iki ülkenin restorasyon süreci deneyimlerinin paylaşılacağı bir platform oluşturması hedefleniyor.

Açılış konuşmalarını Vakıflar Genel Müdürlüğü, Dış ilişkiler Daire Başkanı Davut Gazi Benli, Assorestauro Genel Müdürü Alessandro Zanini, İstanbul Proje Koordinasyon Birimi Direktörü Kazım Gökhan Elgin, Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Emrullah İşler’in yapacağı sempozyuma http://organizations.vgm.gov.tr/sayfa.aspx?Id=121 adresinden kayıt yaptırabilirsiniz.

istanbul-depremi-olcum

Bilim adamları açıkladı: İstanbul depreminin zamanı kestirilemez

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) uzmanları ve Kandilli Rasathanesi akademisyenlerinden Semih Ergintav‘ın ortaklaşa yürüttüğü çalışmada, Marmara Denizi’nde fay hattı üzerine yerleştirilen 100 GPS aygıtı aracılığıyla sismik veriler toplandı. Toplanan bu verilere göre bir sonraki büyük depremin İstanbul’un 8 kilometre açığında bulunan “Prens Adaları segmenti” adı verilen sismik boşlukta ve 7 ve üzeri büyüklüğünde olacağı tahmin ediliyor.

istanbul-depremi-olcum

Fay hattına dair 20 yıllık GPS verilerini inceleyen ekip, öncelikle, bir fay hattının bir segmentinin uzun süre sessiz olmasının iki anlama gelebileceğini anımsattı: 1. Sismik boşluk aktif olmayabilir. 2. Ya da segmentin sessizliği potansiyel deprem tehlikesine işaret edebilir.

Ekibin başındaki Michael Floyd, GPS verilerinin, Marmara Denizi’nin derinliklerindeki bir sismik boşlukta, İstanbul’un 8 kilometre güneybatısında 7 büyüklüğünde veya daha büyük bir depremin olabileceğine işaret ettiğini açıkladı. Depremin ne zaman olacağı konusunda bir tahmin yürütemeyeceklerini vurgulayan Floyd, “İstanbul büyük bir kent ve çok eski bina var. Kuzey Anadolu Fay Hattı ve California Eyaleti’ndeki San Andreas Fayı benziyor ancak iki merkezdeki binalar benzemiyor” dedi. Floyd, Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın batı segmentinin ise büyük depremler üretmediğinin altını çizdi.

Adalar’da son olarak 250 yıl önce deprem olduğunu anımsatan Floyd, fay hattının Adalar segmenti için “Burası 2.5 ila 3.3 metre arasında kayabilirdi ancak böyle bir şey olmadı” diye konuştu. Alman bilim adamı Marco Bohnhoff ise “Veriler, İstanbul yakınları için küçük bir uyarı olarak algılanmalı” ifadesini kullandı.

1

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu afet öncesi risk değerlendirmesinin önemine dikkat çekti

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’ndan 36 farklı ilde 80 farklı noktada ve İstanbul’daki genel merkezinde çalışan 166 kişilik profesyonel kadrosuna Prof.Dr.Mikdat Kadıoğlu tarafından sunulan Risk Değerlendirme ve Acil Durum konulu eğitim 28 Ağustos Perşembe günü gerçekleştirildi.

Kişileri afet ve acil durum hakkında bilgilendirmek,yaşam alanlarındaki risklerin ne olduğunu aktarmak ve afet planının önemini vurgulamak, riskleri azaltmak ve korunma yöntemleri konusunda bilinçlendirme amacını taşıyan iki saatlik oturumda katılımcıların sorularına da yer verilerek tamamlandı.

1

2

3

4

deprem-konferansi

Deprem Mühendisliği ve Sismoloji Konferansı İstanbul’da başlıyor

Avrupa Deprem Mühendisliği Birliği ve Avrupa Sismoloji Komisyonu tarafından gerçekleştirilen 2. Avrupa Deprem Mühendisliği ve Sismoloji Konferansı, 25-29 Ağustos tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek.

İstanbul, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı‘ndaki konferansa Türkiye Deprem Vakfı Deprem Mühendisliği Komitesi ve AFAD, ev sahipliği yapacak.

Konferans, dünyanın deprem mühendisliği ve sismoloji konularındaki önde gelen uzmanlarının katıldığı, Avrupa’nın en büyük deprem mühendisliği ve sismoloji konulu etkinliği niteliğini taşıyor.

Konferansa ağırlıklı olarak Avrupa ve komşu ülkelerin yanı sıra dünyada deprem konusunun çok güncel olduğu Japonya, Çin, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, Meksika, Kuzey Afrika ve Akdeniz ülkelerinden uzmanlar ilgi gösteriyor.

Bununla birlikte konferansa tüm dünyadan deprem mühendisleri, sismologlar, bu konularda proje yapan müşavirlik ve müteahhitlik firmaları, yüksek lisans ve doktora yapmakta olan genç araştırmacılardan oluşan 1500’ün üzerinde katılım bekleniyor.

Türkiye Deprem Vakfı Deprem Mühendisliği Komitesi ve Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) ev sahipliği yaptığı konferans, Başbakanlık Tanıtma Fonu, İstanbul Valiliği ve İstanbul Proje Koordinasyon Birimi desteği ile gerçekleşiyor

AHDER olarak biz de deprem mühendisliği ile ilgili bu büyük konferansı yerinde izliyor ve paylaşımlarda bulunuyor olacağız. Anlık paylaşımlarımız için https://twitter.com/ahdertr adresinden bizi takip edebilirsiniz.

Konferans programı

Programı büyük görüntülemek için üzerine tıklayınız.

2. Avrupa Deprem Mühendisliği ve Sismoloji Konferansı 1. gün programı

2. Avrupa Deprem Mühendisliği ve Sismoloji Konferansı 1. gün programı

2. Avrupa Deprem Mühendisliği ve Sismoloji Konferansı 2. gün programı

2. Avrupa Deprem Mühendisliği ve Sismoloji Konferansı 2. gün programı

2. Avrupa Deprem Mühendisliği ve Sismoloji Konferansı 3. gün programı

2. Avrupa Deprem Mühendisliği ve Sismoloji Konferansı 3. gün programı

2. Avrupa Deprem Mühendisliği ve Sismoloji Konferansı 4. gün programı

2. Avrupa Deprem Mühendisliği ve Sismoloji Konferansı 4. gün programı

2. Avrupa Deprem Mühendisliği ve Sismoloji Konferansı 5. gün programı

2. Avrupa Deprem Mühendisliği ve Sismoloji Konferansı 5. gün programı

Konferans salonu

İstanbul, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı