AB’den ‘Külü abarttık’ itirafı

IATA ve AB, İngiliz Meteoroloji’sine öfke püskürdü.

İzlanda’daki Eyyafyallayöküll yanardağından çıkan ve Avrupa genelinde uçak motorlarına zarar veren kül bulutlarının dağılmasıyla önceki gün yavaş yavaş açılmaya başlayan havaalanları dün alçak basınçlı rüzgarlar yüzünden yeni  bir kül dalgasıyla birlikte tekrar kapatıldı. Avrupa hava sahası sorumlusu Eurocontrol, dün 28 bin uçuş yapılacağını açıklamıştı. Ancak bu seferlerin yarısı gerçekleştirildi.

Zarar 2.3 milyar dolar

Havacılık sektöründeki zararın 2.3 milyar dolara ulaştığı belirtilirken, havayolu şirketleri uçuş yasağının bilgisayar simülasyonu sonucuna göre alınmasına neden olan İngiliz Meteoroloji Ofisi’ne (MET) öfke yağdırdı. Simülasyon programının hatalı olduğu öne sürülüyor. Avrupa’nın önde gelen havayolu şirketlerinin yaptıkları test uçuşlarına göre kül bulutu MET’in sonuçlardan daha az risk taşıyor..

Uçuş yasağına gerek yoktu

AB’nin ulaştırma komiseri Matthias Ruete de, “Uçuş yasağı volkanın sadece 50 kilometre çapındaki bölgede uygulanmalıydı. Program tamamen varsayımlar üzerine çıkarım yapmış” diye konuştu. Dünyadaki tüm havayolu şirketlerini temsil eden örgüt IATA ise “Bu Avrupa’nın bir utancıdır ve Avrupa’nın yol açtığı bir karmaşadır” açıklaması yaptı. Dün tamamen kapalı olan İngiliz havalimanları yüzünden İngiliz savaş gemileri Avrupa’da mahsur kalan vatandaşlarını almak için üç savaş gemisi tahsis etti. Öte yandan yanardağın hala aktif olduğu, yakınlardaki başka bir yanardağı da aktif hale getirebileceği belirtiliyor.

 (Kaynak: Vatan)