Adalar ve Gemlik tehlikesi

Afete Hazırlık ve Deprem Eğitim Derneği (AHDER) Yönetim Kurulu Başkanı ve Kızılay Genel Başkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Marmara bölgesini deprem açısından tehdit eden iki merkezin, Adalar’ın güney batısı ve Bursa’nın Gemlik ilçesi olduğunu söyledi.

12 Temmuz 2011, AHDER- Prof. Dr. Işıkara, Balıkesir Müftülüğü toplantı salonunda düzenlenen din görevlilerine yönelik bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin erken uyarı sistemi konusunda çok fakir olduğunu söyledi. Muhtemel bir Marmara depreminde tsunami olmayacağını, olsa dahi lodos kadar etki yapacağını ifade eden Işıkara, ”Marmara Bölgesini tehdit eden iki merkez, Adalar’ın güney batısı ve Bursa’nın Gemlik ilçesidir” dedi.
Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, bilimin depremin yerini ve şiddetini söyleyebileceğini, ancak zamanını söyleyemediğini belirtirken karınca hareketlerini izleyenlere veryansın etti.  “Bir sürü şarlatanlar çıkmış ortaya. En son Kütahya’nın Simav ilçesinde meydana gelen depremde gördüm. Bir karıncacı çıkmış ortaya. Karıncaların hareketlerini takip ederek depremleri önceden bileceğini söylüyor. Maalesef toplumda buna inanıyor. Neden? Çünkü yeterince bilgisi yok” diyen Işıkara, din görevlilerine ”Cami insanı sizi dinler. Cami insanını, siz bilimin sınırına getireceksiniz. Din adamları olarak vatandaşları depreme hazır etmek zorundasınız. Yüce Allah insanı diğer canlılardan farklı yaratmış. Akıl vermiş ne yapacağız, aklımızı kullanacağız. Japonya’da bile depremin kendisinin verdiği zarar yok. Hatta tsunamide doğru hesap yapmış olsalardı o da zarar vermezdi. Yanlış hesap yapmışlar, tsunami setini 6 metrelik dalgalara göre yapmışlar. 10 metreye göre yapsalardı o da zarar vermezdi. Demek ki, doğal afetlerden korunmak mümkün.” diye seslendi.