Afetlere hazırlıklı nice Dünya Tiyatro Günleri kutlamak dileğiyle

Değerli Sanatçılarımız,

Öncelikle 27 Mart Dünya Tiyatro Gününü, AHDER ailesi olarak kutlarız.

“Bilmediklerimiz bizi korkutur” gerçeğinden hareketle, olası bir depreme sahnede yakalanmanız durumunda ne yapabileceğinizi ve neden korkmamanız gerektiğini sizlerle paylaşmak istedik.

27 mart dünya tiyatrolar günü

Sahne aldığınız salonların çökme tehlikeleri genel olarak azdır. Yapısal olmayan (bina kaynaklı olmayan) tehlikelere karşı ise önlem alınabilir.

Yapısal olmayan tehlikeler nelerdir?

Tavan parçaları başta olmak üzere, iyi sabitlenmemiş spotlar, sabitlenmemiş dekor parçaları, perde, perde ağırlıkları vb. objelerin yaratabileceği tehlikeler, yapısal olmayan tehlikelerdir.

Öncelikle yapısal olmayan bu tehlikelere karşı hazırlık yapmanızı- ya da tiyatro salonu idaresindeki yetkilileri, bu hazırlıkları yapması için uyarmanızı- önermekteyiz.

Sahne performansınızdan 1-2 gün önce eğitimli sesinizi kullanarak, kendinizi ve sizi seyretmeye gelenleri sakinleştirmeye yönelik çağrıları pratik yapmanızı önermekteyiz.

Sahne aldığınız alanların doğal liderleri olan sizlerin, sizi izlemeye gelen halkın karşılaşılması muhtemel deprem, yangın vb. acil durumlarda sakinliklerini korumasına yardımcı olmak elinizdedir.

Örneğin, deprem sırasında seyircilerinize, “lütfen sakin olun” çağrısı yapmanız ve “deprem geçene kadar koltuk aralarına çökün” komutunu vermeniz, olası izdihamların önüne geçecektir.

Yagında bir gün önce pratik yaparken öğrendiğiniz acil çıkış kapıları önemlidir. “Lütfen sakin olun” çağrısı yapmanız, sizin de çıkış kapısına doğru hareket edip “yavaş ve birbirinize yardımcı olarak sakince beni takip edin” komutu vermeniz de yine olası bir izdihamı önlemek adına çok önemlidir.

Yangın sebebiyle yoğun duman varsa, “eğilin ve ağzınızı kolunuzla kapatarak nefes alın” komutları son derece önem kazanmaktadır.

Lütfen yangın tüpü kullanmayı ve bulunduğunuz salonun güvenli terk etme yollarını (acil çıkış kapılarını) öğrenmeyi ihmal etmeyiniz.

Kendinizin ve izleyicilerinizin hayatlarına değer vererek yazımızı okuduğunuz ve sahne ışıklarını Türkiye’yi aydınlatmak üzere kullandığınız için teşekkür eder, 27 Mart Dünya Tiyatro Gününü’zü bir kez daha en içten dileklerimizle kutlarız.

 

Sevgi ve Saygılarımızla

Olcayto Satı
AHDER Yönetim Kurulu Üyesi