Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası’ndan İSMEP’e kredi

İstanbul’un olası bir   depreme hazırlanması amacıyla oluşturulan İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi’nin (İSMEP) finansmanı Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası tarafından  sağlanacak.

Hazine Müsteşarlığı tarafından 16 Eylül’de imzalanan anlaşmayla alınan 250 milyon Avro tutarındaki kredi 15 yılda ödenecek. İlk 5 yılda ise ödeme yapılmayacak. İSMEP kapsamında İstanbul’da olası bir depremin yıkıcı etkilerini en aza indirmek ve önlenebilir kayıpları engellemek amacıyla, kamu tesislerinin sismik güçlendirilme ve yeniden inşası projeleri gerçekleştirilecek.

Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası’ndan sağlanan 610 milyon Avro’luk kredi ile 2006 yılında başlatılan  projenin Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası finansmanıyla 2014 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Doğal afet yaşanmadan önce önlem almak yaklaşımının dünyadaki ilk uygulamalarından biri olan İSMEP, dünyadaki büyük yatırımları konu alan  CNN International’ın hazırladığı belgeselde yer almıştı.