Avustralya’da sel felaketinden 200 bin kişi etkilendi

Avustralya’nın güneydoğusunda Cuma günü yükselen sel suları nedeniyle 200 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kalırken, başkent Sidney yaz sıcaklarıyla boğuşuyor.

03 Ocak 2010, AHDER- Avustralya Başbakanı’nın yaptığı açıklamaya göre, Fransa ve Almanya’nın yüzölçümünden daha büyük bir alanı vuran sel afetinden 200 bin kişi etkilendi.

İki haftadır süren sağanak yağışlar nedeniyle yükselen sel suları 200 bin kişiyi evsiz bıraktı. Queensland eyaletinde 22 kentte yaşayanlar evlerini boşaltmak zorunda kaldılar. Evini boşaltanlar için Bundaberg kentinde kurulan sığınma merkezini ziyaret eden Başbakan Julia Gillard, evi selde hasar gören ya da evini kaybeden afetzedelere kişi başı 1000 dolar, çocuklar için 400 dolar yardım yapılacağını açıkladı.

Avustralya Devlet Meteoroloji Enstitüsü, Macquuari, Lachlan, Murrumbidgee, Barwon, Warrego nehirlerinin taşma tehlikesine karşı uyarıda bulundu.

Chinchilla, Dalby ve Theodore gibi köylerle seller yüzünden 2 gün iletişim koptuğunu ve insanların helikopterlerle tahliye edildiğini söyleyen Queensland acil hizmetler yetkililerinden Bruce Grady, endişelerini “Korkarım daha büyük miktarlarda su gelecek” sözleriyle belirtti.