Batı Anadolu Fay Hatları Tır’ı İzmir’de

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) 10’uncu kuruluş yıldönümünde Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle hayata geçirdiği Balıkesir’den yola çıkan  ‘Batı Anadolu Fay Hatları TIR’ı’, İzmir’e ulaştı.

06 Ekim 2010, AHDER-Gündoğdu Meydanı’nda 3 gün boyunca kalacak Tır’da uygulamalı deprem eğitimi verilecek, Kandilli Rasathanesi eğitmenleri Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde günde 3 kez seminer vererek, deprem anında ve sonrasında yapılması gerekenleri anlatacak.

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, ‘Batı Anadolu Fay Hatları Tırı’nın yedinci durak olarak İzmir”e geldiğini, 10 il ve 14 ilçede dolaşacağını ve yaklaşık 50 günde 50 bin kişiye ulaşmayı hedeflediklerini açıkladı. Deprem simülasyon TIR’ı ile Mayıs ve Haziran aylarında Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bir yolculuk yaptıklarını ve halkın yoğun ilgisiyle karşılaştıklarını belirten Yazıcı, projenin ikinci ayağı olarak topraklarının yarısından fazlası birinci dereceden deprem bölgesinde yer alan Batı Anadolu’da 24 merkezin seçildiğini vurguladı. Deprem, depremden korunma yöntemleri ve zorunlu deprem sigortasının anlatıldığı 100’den fazla eğitim semineri verileceğini, Batı Anadolu Fay Hattı boyunca 3 bin 500 kilometre yol yapacaklarını belirten Yazıcı, TIR’ın 12 Kasım’da İstanbul’da olacağını söyledi.