Bedava şeyler kutusu

Kapınızın önüne “Bedava Şeyler Kutusu” (Free Things Box) yerleştirin.

Kullanmadığımız eşyaları başkalarına kazandırmak; aslında hep gerekli gördüğümüz, bazılarımızın uyguladığı, bazılarımızın ise taşınma, tadilat vb nedenler doğmadan bir türlü uygulamaya koyamadığı bir eylem. Bazılarımızın ise para karşılığında yaptığı ticari bir eylem.

bedava şeyler

Kullanılmış bir eşyayı kullanmak için yoksul olmak mı gerekir?

Türkiye’de freecycling benzeri bir eylem olarak genellikle “verilecekler” adı altında kullanmadığımız eşyaları bir kenara ayırıyoruz. Verilecek eşyaların hedef kitlesi olarak da ilk akla gelen yoksul insanlar oluyor. Freecycling konseptinde ise bu hedef kitle; komşularımız, arkadaşlarımız, internetteki çevremiz ya da üyesi olduğumuz başka herhangi bir topluluk da olabiliyor. Herkes ihtiyacı olanı özgürce seçip alabiliyor. Böylece kullanılabilir durumda olan ancak istenmeyen eşyalar yeni sahiplerine kavuşuyor. Altını çizmek gerekirse, kullanılmış bir eşyayı alıp kullanmak herkes için doğal bir şey olarak görülüyor. Elbette bir başka önemli nokta da bu eşyaların, tamamen ücretsiz olarak yeniden dolaşıma girmesi.

Aşağıda videosunu izleyebileceğiniz “Bedava Şeyler Kutusu” adlı proje bir yeşil tasarım yarışması için üretilmiş. Proje aslında, herkesin kendi bedava şeyler kutusunu inşa etmesi için “nasıl yapılır” bilgisini sunuyor.

Kurallar

Bedava Şeyler Kutusu’nun kullanımı için topluluğun uyması gereken kurallar ise şöyle:

– Kutuyu yalnızca gündüzleri açın.
– Yalnızca gerçekten kullanabileceğinize inandığınız şeyleri alın.
– Bir seferde yalnızca tek bir şey alın.

Kaynak: treehugger.com