Bilecik’te deprem

Bilecik’te 4,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

12 Temmuz 2011, AHDER- Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre, dün akşam saat 19.09’da Bilecik’te hafif şiddetli bir deprem meydana geldi.
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) Ulusal Deprem İzleme Merkezi (UDİM) Müdürü Dr. Doğan Kalafat, 4,7 büyüklüğündeki depremle ilgili olarak, ”Deprem hafif şiddettedir, endişe edilecek bir durum söz konusu değildir” dedi.
Dr. Kalafat, depremin hemen sonrasında 2,0, 2,5 ve 2,8 büyüklüğünde 3 artçı deprem meydana geldiğini, bu depremlerin İstanbul’da da hissedildiğini belirterek, ”Depreme neden olan kırık küçük, tali bir kırık olup şu an için endişe edilecek bir durum söz konusu değildir” diye konuştu.
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan’da depremin çevre illerde de hissedildiğini belirterek, Bilecik’ten 2 fay kırığı geçtiğini, bölgede yaşanan depremlerin sebebinin bu iki fay kırığı olduğunu, depremin bu 2 fay kırığından biri olan ve doğu-batı doğrultusunda uzanan Kuzey Anadolu kırığında meydana geldiğini söyledi.
Prof. Dr. Ercan, Bilecik’in, Türkiye’nin deprem bakımından en güvenli illerinden biri olduğunu, şehrin tarihi boyunca yaşadığı en büyük deprem şiddetinin 5,7 olduğunu hatırlattı.
Ercan, deprem sonucunda baca düşmesi, duvar çatlaması gibi küçük tahribatlar dışında büyük yıkım beklenmediğini, depremin İstanbul’u tetiklemesinin söz konusu olmayacağını kaydetti.