Bingöl’de deprem konutlarının ihalesi yapıldı

Merkez üssü Elazığ’ın Karakoçan ilçesi Başyurt Beldesi olan depremden etkilenen Bingöl merkez Yelesen Köyü için yapılmasına karar verilen ve 2 defa ihaleye çıkmasına rağmen iptal edilen konutların ihalesi sonuçlandı. 189 deprem konutunun kışa yetişmesi planlanıyor.

Daha önce İl Özel İdaresi tarafından yapılan KÖYDES’e devredilen ihale, Vali Yardımcısı Abdulaziz Aydın başkanlığında gerçekleştirildi. 74’ü Yelesen Köyü, 37’si Bilaloğlu Köyü, 44’ü Yamaç Köyü ve 34’ü Gökdere Köyü’ne ait olan konutların yapımına yüklenici firmalar ile yapılacak sözleşmenin hemen ardından başlanacağı bildirildi. 

 Konutların çoğu kışa yetiştirilecek

Yapılacak 189 konutun tamamı yetiştirilemezse de özellikle çadırda kalan vatandaşların konutlarının kıştan önce bitirip teslim edilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını ifade eden İl Genel Meclis Üyesi Abdulkadir Aydın, vatandaşların mağdur olmaması için ihaleyi KÖYDES kapsamında yaptıklarını, konutların büyük kısmını da kıştan önce bitirip teslim edeceklerini belirtti.

Elazığ’ın Karakoçan İlçesi’ne bağlı Başyurt Beldesi’nde meydana gelen depremden etkilenen Bingöl Merkez Yelesen, Bilaloğlu, Yamaç ve Gökdere Köyü’nde evleri yıkılan ve hasar gören vatandaşlar için yapımına karar verilen 189 konutun ihalesi verilen tekliflerin yeterli bulunmamasından dolayı iki kez iptal edilmişti.