Boğaz’da deprem araştırması

İstanbul’da yaşanması beklenen deprem konusunda dünyanın önde gelen bilim adamları seferber oldu. İngiliz bilim adamı Dr. Daniel Parsons, İstanbul Boğazı’ndaki çökeltilerin tabiatın değişimi, büyük çaplı depremler ve tektonik (yukarı) itmeler konusunda önemli bilgiler barındırdığını söyledi.

 İstanbul Boğazı’nın Karadeniz çıkışında bulunan dünyanın tek aktif sualtı nehrini keşfeden bilim adamlarından biri olan İngiltere’nin Leeds Üniversitesi ve Doğal Çevre Araştırma Kurulu (The Natural Environment Research Council NERC) Öğretim Üyesi Dr. Daniel Parsons, İstanbul Boğazı’ndaki kanallar hakkında daha fazla bilgi edinmenin önemini vurguladı. Dr Parsons, şöyle dedi: “Bu kanallardan geçerek derin (açık) denizde katmanlar halinde biriken çökeltiler, dünyadaki en büyük çökelti II birikintilerini oluşturuyor, tabiatın değişimi, büyük çaplı depremler ve tektonik (yukarı) itmeler konusunda önemli bilgiler barındırırken, aynı zamanda dünyanın en büyük hidrokarbon rezervlerinden bazılarını teşkil etmektedirler.
Derin denizler yerine okyanus kıyılarını takip eden daha büyük okyanus akıntılarını etkilemeleri ihtimal dahilinde gözükmemektedir.” İngiliz uzman Dr. Daniel Parsons, Türkiye’deki araştırmayı İzmir’deki Deniz Bilimleri Araştırma Enstitüsü’nde görevli bilim insanlarının katkılarıyla gerçekleştirdiklerini, aynı araştırmada Türk bilim adamlarının da katıldığını söyledi.