Çevreye duyarlı ünlüler

Onlar gezegenimizi umursuyor.

Bu ünlüler yalnızca teorik olarak değil, uygulamada da çevreye son derece duyarlılar. Tüm hayranlarının onları örnek alması, pek çok şeyi değiştirebilir.

Leonardo DiCaprio

leonardo_dicaprio

Yeşil yaşam deyince ilk akla gelen ünlü DiCaprio. 1998’de DiCaprio vakfını kuran yıldız, Amerika’da çevreciliği aşılamak için Al Gore ile iş birliği de yaptı. Küresel ısınma hakkındaki 11th Hour ve kasırga sonrası Kansas’ta yıkılan evlerin yeşil bina olarak yeniden inşası hakkındaki Eco-Town gibi belgesellerin yapımcılığını üstlendi. DiCaprio’nun New York’taki evinde filtrelenmiş temiz hava sistemi, yönü değiştirilebilen güneş panelleri ve ev içi su arıtma tesisi bulunuyor. Ayrıca tamamen düşük emisyonlu boya kullanılmış.

Natalie Portman

natalie_portman

 

Natalie’nin vejeteryanlığı herkesçe biliniyor. Öyle ki kendi stilinde vegan ayakkabılar dahi tasarladı. Ayrıca Global Green USA gibi çevreci örgütleri ve hayvan haklarını savunan toplulukları destekliyor. Soyu tükenmekte olan gorilleri koruma amaçlı “Saving a Species: Gorillas on the Brink” adlı bir belgeselin yapımını üstlendi ve gümüş sırtlı gorillerin korunmasına dikkati çekmek için Ruanda’ya kadar gitti.

portman

Natalie, tasarladığı vegan ayakkabıları kendisi tanıtmıştı.

Brad Pitt & Angelina Jolie

brad_pitt_angelina_jolie

New Orleans’ta Katrina kasırgasından zarar gören evlerin yeşil evler olarak yeniden inşasına destek veren Brad bu proje için 5 milyon dolar bağışlamıştı. Ayrıca Global Green adlı kar amacı gütmeyen çevreci örgütün üyesi. Eşi Angelina da onun gibi çevreyle ilgili projelere milyonlarca dolar destek verdi ve bu alanda özellikle topluluk oluşturmak üzere aktif rol oynadı. Çift, Fransa’da güneş enerjisi temalı bir park kurmayı planlıyor.

 Edward Norton

edward_norton

Norton, BP’nin Solar Neighbours projesine destek vererek Los Angeles’taki düşük gelirli ailelerin evlerine güneş panelleri kurulmasına katkıda bulundu. Proje sayesinde, her ünlünün bir güneş paneli satın almasıyla kurulum ücreti olmadan evlere paneller yerleştirildi.  Wilderness Society & Earth Justice gibi kar amacı gütmeyen grupların yanı sıra NatGeo TV kanalındaki çevre konulu programlara da destek verdi. Çevreci bir babanın oğlu olan Norton, 2009’da Maasai vahşi yaşamını koruma amacıyla düzenlenen NYC maratonuna katıldı.

Cameron Diaz

cameron_diaz_

Acts Green ve benzeri çevreci guruplara üye olan Diaz aynı zamanda MTV’de yayınlanan ve insanları tehlikeli türler, enerji tüketimi be çevre konularında bilinçlendiren eko-macera dizisi Trippina’da yer aldı. Environmental Media Association’da liderlik pozisyonunu üstlendi. Prius (Karbon emisyonu düşük hibrit bir otomobil) kullanmayı tercih ediyor.

Daryl Hannah

daryl_hannah

Daryl çevreyle ilgili konularda inanılmaz derecede hassas ve tutkulu. 2006’da şehir bahçeciliğini yayma amaçlı 23 gün süren bir oturma eylemine katıldığı için tutuklandı. Çevreyle ilgili bir blogu da bulunuyor.

Orlando Bloom

orlando_bloom

Geçtiğimiz günlerde ülkemize reklam çekimi amacıyla gelen Bloom da tam bir çevreci. Bloom, Global Green USA grubu ile Antarktika’ya gitti ve kutup bölgelerinde küresel ısınmanın etkileri üzerine yapılan araştırmalara destek verdi. Bloom ayrıca, “küresel ısınmayı durdurmak amacıyla insanların rutin alışkanlıklarını değiştirecek basit adımlar” yayma misyonuna sahip Global Cool adlı bir örgüt kurdu.