Çorum dört kez sallandı

Çorum ve ilçelerinde dün sabah meydana gelen en büyüğü  4.5 olan 4 deprem, halkı sokağa döktü. Yerin 5 kilometre altında meydana gelen ve yaklaşık 10 saniye süren 4.5 şiddetindeki son deprem , halkın korku ve paniğe kapılmasına neden oldu. Vatandaşlar ev ve işyerlerinden korkuyla kendilerini sokaklara, açık alanlara attılar.

Kandilli Rasathanesi’nden alınan bilgiye göre; ilk deprem Laçin ilçesinde meydana geldi. Saat 08.53’te Richter ölçeğine göre 2.9 büyüklüğündeki deprem, yerin 26 kilometre altında meydana geldi. Saat 10.37’de ise merkez üssü kent merkezi olan 4.5 büyüklüğündeki deprem oldu. 10 saniye süren deprem, korku ve paniğe neden oldu.

Bu depremlerin ardından merkez üssü Mecitözü İlçesi olan saat 10.42’de 2.8, saat 10.47’de de 30 büyüklüklerinde art arda iki sarsıntı daha meydana geldi. Birinci katlarda oturan vatandaşlardan bazıları sarsıntının şiddeti ile pencerelerden atladı. Çorum Valisi Mustafa Toprak, “Herhangi can ve mal kaybı olmamasına rağmen depremle yaşamasını öğrenmeliyiz. Artçı sarsıntılar da olabilir, vatandaşlarımız dikkatli olmalı” dedi.