DASK kısa film yarışması sonuçlandı

Doğal Afet SigortalaRI Kurumu’nun (DASK) genç nesillerde deprem bilincini oluşturmak, üniversitelerin iletişim fakültelerinde okuyan öğrencileri üretime teşvik etmek için düzenlediği Kısa Film Yanşması’nın ikincisi sonuçlandı.  Marmara Üniversitesi’nden Akif Çelebioğlu’nun “Çığlık” filmi birinci seçildi.

16 Şubat 2011, AHDER-  “Deprem geçecek, hayat devam edecek” temalı yarışmaya 21 üniversiteden 80 eser katıldı. Yarışmada birincilik ödülüne Marmara Üniversitesi’nden Akif Çelebioğlu’nun “Çığlık” filmi layık görülürken İstanbul Üniversitesi’nden Onur Banş “ET filmiyle ikinci, Fırat Üniversitesi’nden Süleyman Atlan “Umursamamanın Önlenebiliriiği” filmiyle üçüncü oldu. Yarışmadaki mansiyon ödüllerini ise Doğu Akdeniz Üniversitesi’nden Kürşat Sekmen “Kapt”, Ege Üniversitesi’nden Ömer Sinir “Maaile” filmiyle aldı.

 Dereceye giren filmleri aralarında yönetmen Derviş Zaim, sinema yazan Mehmet Açar ve oyuncu Zeynep Beşerler’in de olduğu jüri belirledi. Kısa Film Yanşması’nı bir gelenek haline getirmek istediklerini vurgulayan DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı şunlan söyledi: “Yarışmamızın Türkiye’nin dört bir yanındaki üni• versite öğrencilerinden gördüğü yoğun ilgi, eserlerin üslup ve teknik açtsından sergiledikleri çeşitlilik bizi çok memnun etti. Öğrencilerin deprem konusundaki duyarlılık ve yaratıcılıkları oldukça etkileyiciydi. Tüm filmleri keyifle izledik ve aralarından seçim yapmakta zorlandık.”