Deniz Kirliliğine Acil Müdahale Ulusal Tatbikatı

İstanbul Boğazı’nda dün, “Deniz Kirliliğine Acil Müdahale Ulusal Tatbikatı” yapıldı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yönettiği tatbikat nedeniyle 5 saat boyunca Boğaz’daki gemi trafiği tamamen durduruldu.

30 Eylül 2011, AHDER- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yönettiği tatbikatta, 1 tanker, 1 feribot, 5 römorkör, 1 atık gemisi, 3 helikopter, 8 palamar botu, 3 bin 200 metre bariyer, 24 değişik tipte skimmer, çok sayıda sorbent boom, 8 adet atık yağ tankeri ve benzeri ekipmanlar kullanıldı. Tatbikata toplam 600 kişi katıldı.
Tatbikat 1979 Independenta tanker kazasının yaşandığı yerde, Kız Kulesi yakınlarında gerçekleştirildi. Senaryoya göre İDO’ya ait Adnan Menderes Feribotu ile Avrasya adlı petrol tankeri çarpıştı. Feribottan suya atlayan yolcular, helikopter ve botlarla kurtarılırken, yanan tankere 4 römorkör ile müdahale edildi. Tatbikatı Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da izledi. Ulaştırma Bakanı Yıldırım, “Hiçbir zaman ne deprem, ne yangın, ne bir deniz kazası yaşamayalım ama yaşamamız halinde de şaşırıp ortada kalmayalım. Ne yapacağımızı bilelim, tatbikatın asıl amacı odur” dedi.