Denizdeki radyasyon normalin 1250 katı

Japonya’da, Fukuşima Daiçi Santralinin çevresindeki deniz suyunda radyasyon oranının ” aniden yükseldiği belirtildi.

28 Mart 2011, AHDER– Japonya’da, 11 Mart’ta meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem ve tsunamide ölen veya kaybolanları sayısı 27 bine ulaştı. Dün itibariyle resmi ölü sayısı 10 bin 151, kayıp sayısı 17 bin olarak açıklandı. Felakette zarar gören Fukuşima Daiçi Nükleer Santrali’ndaki sıkıntı da bir türlü dinmiyor.
Japonya Nükleer ve Sanayi Güvenliği Ajansı’nın dün yaptığı açıklamaya göre, santralin çevresindeki deniz suyunda radyasyon oranı aniden aşırı yükseldi. Açıklamada, santraldan 330 metre açıktan alınan deniz suyundaki radyoaktif iyot parçacıklarının normalinden  1250 kat daha yüksek olduğu bildirildi.
Ajans, santraldeki sorunlu bölümler olan 1,2,3 ve 4 numaralı reaktörlerin boşalma kanallarındaki sezyum oranının da yüksek olduğunu saptadı. Bu tabloyu değerlendiren Tokyo Elektrik Şirketi’nden (Tepco) bir yetkili, “Denizdeki yüksek seviyede radyasyon, atmosferdeki yayılma veya yağmurlar aracılığı suya bulaşmadı. Bu da, radyasyonun direkt olarak denize karıştığı anlamına geliyor” dedi.
Tepco’dan bir başka yetkili de, “Denizdeki radyasyon seviyesinin bu denli yükselmesinin nedenini henüz bilmiyoruz. Ama nükleer tesisteki radyasyon içeren suyun denize akma ihtimali üzerinde duruyoruz” dedi. Birçok uzman ise, “Santral çevresindeki radyoaktif iyotlarının Pasifik Okyanusu’nda çok daha geniş bir alana yayılma ihtimali göz ardı edilmemeli” diye konuştu. Japon Nükleer Güvenlik Ajansı radyasyonlu deniz suyundan uzak durulması çağrısı yaptı. Japonya Bilim Bakanlığı da, denizde, santraldan 30 kilometre uzaklıkta yapılan ölçümlerde radyasyon seviyesinin kabul edilebilir düzeyde çıktığını duyurdu ve bu ölçümün insan ve deniz canlıları için bir tehlike oluşturmadığını aktardı.
Tüm olumsuzluklara rağmen santraldaki reaktörleri soğutma için su pompalama çalışmaları da aralıksız devam ediyor. Dün ABD donanmasına ait bir geminin de katılımıyla reaktörlere daha önce açıklandığı gibi deniz suyu yerine tatlı su pompalandı.
Vardiyalı olarak çalışan 700 itfaiyecinin yer aldığı soğutma çalışmalarında 5 ve 6 numaralı reaktörlerdeki durum halen sorunsuz. Fakat diğer 4 reaktörden zaman zaman buharlar yükseliyor, önceki gün radyasyon seviyesi 10 bine çıkan 2 ve 3 numaralı reaktörün çelik kazanlarında da çatlak oluştuğu düşünülüyor. 1 numaralı reaktördeki durum da ciddiyetini koruyor.