Deprem Araştırma Laboratuvarı’nda akıllı sınıflar açıldı

Düzce Üniversitesi’nin, Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) kapsamında Teknik Eğitim Fakültesi (TEF) bünyesinde kurulan Deprem Araştırma Laboratuvarı’nda Bileme Atölyesi ve Akıllı Sınıflar törenle açıldı.

23 Aralık 2010, AHDER- Açılış öncesinde bir konuşma yapan Teknik Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Şahin, öğretim elemanlarının yürüttüğü projeler aracılığıyla Düzce Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Ofisi’nin destekleri ile fakülteye 2 laboratuvar ve bir akıllı sınıf kazandırıldığını söyledi.

Şahin, Yapı Mekaniği Laboratuvarı Yapı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serkan Subaşı’nın yürütücülüğünü yaptığı deprem araştırma laboratuvarının, ‘Farklı Kalıp Yüzeyleriyle Hazırlanmış ve CFRP (Karbon Lif Takviyeli Polimer) ile Güçlendirilmiş Dikdörtgen Kesitli Kirişlerin Davranışlarının Belirlenmesi’ ve Kendiliğinden Yerleşen Beton Kullanılan Perde Duvar Kalıplarında Farklı Kalıp Yüzeyi ve Donatı Miktarının Taze Beton Yanal Basıncı Üzerine Etkileri’ konulu 2 proje kapsamında kurulduğunu anlattı.

BAP fonları ile kurulan laboratuvarda yürütülen projelerin, özellikle depremselliği yüksek olan Düzce’de yapılacak olan onarım güçlendirme çalışmalarına ışık tutarak, alternatif güçlendirme yöntemlerinin önerilebileceğini ifade eden Şahin, ‘Ayrıca, bu araştırma kapsamında alınacak cihazlar ile deprem araştırmalarının yapılabileceği ve bölgemizde hiçbir üniversitede bulunmayan ‘Deprem Araştırma ve Onarım Güçlendirme Merkezi’nin temeli atılmış durumdadır.’ dedi.

Şahin, bileme atölyesi ile ilgili bilgiler verdiği konuşmasında, ‘Mobilya ve Dekorasyon Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Budakçı’nın Farklı Ahşap ve Ahşap Esaslı Malzemelerin İşlenmesinde Uygun Makine Kesici Özellikleri ve Kesme Teorisi Kriterlerinin Belirlenmesi konulu projesi kapsamında BAP dairesinin destekleri ile kurulmuştur. Proje dahilinde ağaç işleri sektörünün oldukça gelişmiş olduğu ancak işletmelerin bileme ihtiyaçlarının sadece bir bileme atölyesi tarafından karşılandığı Düzce ilinde, Düzce Üniversitesi’nde kurulacak olan yeni bileme laboratuvarının aynı zamanda döner sermaye aracılığı ile üniversiteye gelir getirmesi hedeflenmiştir. Bu laboratuvarda farklı ahşap ve ahşap esaslı malzemelerde, kesme teorisinde etkili olan kriterlerin ne olması gerektiğini ortaya çıkarmak ve sektörü bu konuda bilgilendirmek amaçlı çalışmalar yapılacaktır. Ayrıca, Düzce ilinde oldukça gelişmiş olan ağaç işleri sektörünün bileme ihtiyaçları bu laboratuvarda karşılanabilecek ve üniversitemize ve fakültemize döner sermaye aracılığı ile gelir sağlayacaktır.’ şeklinde konuştu.

İbrahim Şahin, ayrıca, BAP kapsamında oluşturulan akıllı sınıfların merkezi derslikte ve Teknik Eğitim Fakültesi’nde kurulduğunu kaydederek, ‘Merkezi derslikte kurulan akıllı sınıfta video konferans cihazı, iki projeksiyon cihazı, bilgisayar ve akıllı tahtanın yanı sıra her sırada öğrencilerin diz üstü bilgisayarlarını kullanabilmelerine olanak sağlamak amacıyla kablolu internet ve elektrik bağlantısı bulunmaktadır. Bu sayede farklı üniversitelerle ya da kurumlarla uzaktan iletişim kurma imkanı elde edilebilmekte ve uzaktan eğitim için temel bir alt yapı oluşturmaktadır.’ diye konuştu.

Teknik Eğitim Fakültesi’nde kurulan akıllı sınıfta ise akıllı tahta, ayaklı yazı tahtası, projeksiyon cihazı, bilgisayar, doküman kamerası, fotokopi-yazıcı-faks cihazı, ses sistemi, panolar ve ayaklı askılar bulunduğunu ifade eden Şahin, şöyle devam etti: ‘Ayrıca, sınıfta öğrencilerin oturma düzenlerini çok fonksiyonlu hale getirebilmek için kare ve yuvarlak masalar tercih edilmiştir. Bu sınıflar proje kapsamında Düzce Üniversitesi’ndeki öğretim elemanlarına verilmesi planlanan pedagojik formasyon eğitiminin gerçekleştirileceği bir mekan olarak hazırlanmıştır ve bu kapsamda yaz döneminde eğitimler yürütülmüştür. Sınıfların kurulmasının diğer bir amacı da lisans ve yüksek lisans derslerini yürüten öğretim elemanlarının derslerinde teknolojiyi etkili bir şekilde kullanarak derslerin daha verimli hale getirmesi ve Teknik Eğitim Fakültesi’ndeki öğretmen adaylarının henüz lisans aşamasındayken yeni teknolojilerle tanışmasını sağlamaktır.’

İbrahim Şahin’in konuşmasının ardından Düzce Valisi Vasip Şahin, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu ve öğretim üyelerinin katılımları ile Deprem Araştırma Laboratuvarı, Bileme Atölyesi ve Akıllı Sınıfların açılışı gerçekleştirildi.