Deprem Dede Siirt’te

Siirt Belediyesi tarafından doğal afetlere hazırlıklı olmak ve bu konuda Siirt’te farkındalık oluşturmak amacı ile Siirt Üniversitesi Konferans Salonunda Depremden Korunma Yoları konulu seminer düzenlendi.

20 Haziran 2011, AHDER- Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara’nın konuşmacı olarak katıldığı semineri, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Siirt Vali Yardımcısı Önder Çan, Siirt Üniversitesi Rektörü Recep Ziyadanoğulları, kurum temsilcileri, öğrenciler ve binin üstünde yurttaş izledi.
Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara depremin tüm Türkiye’nin bir gerçeği olduğunu, depremle yaşamanın zorunlu olduğunu ifade ederek, mühim olanın olası bir depremde en az can kaybı ve hasarın olması için bilinçlenme olduğunu söyledi. Daha önce yaşanmış depremlerden slayt üzerinde örnekler vererek sunum yapan Işıkara, Türkiye’de her 5 günde bir, deprem olduğunu belirterek deprem olacak mı? sorusunun sorulması yerine insanların deprem sırasında doğru davranışlar sergileyerek nasıl can ve mal kaybının önüne geçebileceğinin önemli olduğunu kaydetti.
Siirt’teki yapıların pek sağlıklı ve depreme dayanıklı görünmediğini dile getiren Işıkara, Siirt’li yurttaşların belediyeden kaçak bina istemesinin kendi mezarlarını hazırlamak anlamına geldiğini söyledi. Işıkara, Siirt Belediyesi’nin öncülüğünde böyle bir etkinliğin düzenlemesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.