Deprem oluyor biz hayatta kalıyoruz

11 yılda 11 bin hasarlı konutun yarası sarıldı.

16 Ağustos 2011, AHDER- Doğal Afet Sigortalar Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, bütçelerini büyük bir deprem olacakmış gibi hazırladıklarını belirterek, 5 milyar liralık kapasiteleri olduğunu söyledi. Sadece sigorta primlerinin büyük bir depremin zararını karşılamaya yetmeyeceğini aktaran Yazıcı, “Fakat, büyük bir deprem olduğunda hasarları karşılayacak 5 milyar liralık yeterli bir fonumuz var. Hasar olduğunda hızlıca ve nakit olarak ödeyen bir mekanizma var. Bundan hiç kimsenin endişesi olmasın. Türkiye’de 3,5 milyon konut sigortası var. Burada bir hasar meydana geldiği zaman DASK’ın şu anda yetecek ödeme kapasitesi var.” dedi.
Türkiye’de evlerin yüzde 25- 26’sının sigortalı olduğunu aktaran Yazıcı, “Yani her 4 evden 1’i sigortalı. Bu güzel bir gelişme çünkü 17 Ağustos depremi sırasında bu oran çok düşüktü. Bu oran yüzde 4’ler civarındaydı. Şu anda yüzde 25’ler seviyesine çıktı. O dönemde 500 bin konut sigortalıyken, bugün ise 3,5 milyon evin sigortası var. 7 kat bir artış var. Ama hala 4 evden 3’ünün sigortası yok. Bunu düşününce de yapacak çok şey olduğunu düşünüyorum. Ayrıca DASK’ın kurulmasından bu yana Türkiye’de 322 hasarlı deprem meydana geldi. Bu depremlerde 11 bin hasarlı konuta 22 milyon liranın üstünde ödeme yapıldı. 17 Ağustos’tan sonra benzer büyüklükte bir deprem felaketi yaşanmasa da, DASK çok önemli bir işlev yüklenerek, 11 bin hasarlı konutun yarasını sardı.” diye ekledi.

Türkiye’de küçük ve orta büyüklükte depremlerin sıklıkla olduğunu hatırlatan Yazıcı, bu depremlerden ders çıkarılması gerektiğini dile getirdi. Türkiye’nin her tarafında deprem riski olduğunun altını çizen Yazıcı, “Simav’da yaşanan olay ortada. Çok geniş bir alan etkilenmedi ama dar bir alanda önemli bir hasar meydana geldi. Orada can kaybı olmadı ama maddi hasarlar oldu. Bu mal kaybı da oradaki insanların canını yaktı. Sigorta da tam da bu iş için var. Depremler oluyor, kayıpları en aza indirmek için gerekli tedbirleri alacağız. Yine de hasarlar olacak. Onları zorunlu deprem sigortasıyla karşılayacağız.” ifadesini kullandı.
“Türkiye’de sigorta bilinci düşük” eleştirisinde bulunan Yazıcı, insanların “Bana birşey olmaz.” düşüncesine kapıldığını dile getirdi. Yazıcı, “Bazıları ‘benim binam sağlam, hasar meydana gelmez’ diyor. Bazıları ise ‘deprem olsa zaten evim yıkılır ben de ölürüm o zaman ne ihtiyacım var?’ düşüncesine kapılıyor. Bunların hepsi yanlış. Deprem oluyor, biz hayatta kalıyoruz.” yorumunu yaptı.