Deprem Tır’ı Erzurum’da

Erzurum’da öğrenciye deprem hakkında bilgi Erzurum’da lise öğrencileri Türkiye genelinde meydana gelebilecek depremler, alınması gereken önlemler ve zorunlu deprem sigortası hakkında bilgilendirildi. Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) ve Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) işbirliğiyle oluşturulan Kuzey Anadolu Fay Hattı TIR’ı Türkiye genelinde 20 ilde deprem ve zorunlu deprem sigortası hakkında bilgi veriyor.

TIR içerisinde hazırlanan deprem simülasyonunun da ziyaret edilebildiği illerde seminerler de düzenleniyor. Erzurum’da bu kapsamda bir etkinlik düzenlendi. Halk Eğitim Merkezi’nde öğrencilere depremlerin neden olduğu ve zorunlu sigorta hakkında bilgi veren Ulusal Deprem İzleme Merkezi’nden Dr. Doğan Kalafat, Türkiye’de her 2,5 günde bir deprem olduğunu söyledi. Türkiye coğrafyasında deprem riski bulunduğunu kaydeden Kalafat, “Bizim depremlere hazırlıklı olmamız gerekir. Depremin büyüklüğü ne kadar fazla ise kaybı da o kadar fazladır. Şili depremi 8.4 büyüklüğünde ve bir buçuk dakika sürdü. Bu şiddette binaları depreme dayanıksız ise hepsi yıkılır. Depremin süresi ve büyüklüğü arttıkça daha zararlı oluyor. Mesela 17 Ağustos depremi 45 saniye Elazığ depremi ise 17 saniye sürmüştü” dedi.

Kuzey Anadolu Fay Hattı TIR’ı projesiyle ziyaret edilecek iller arasında Elazığ, Bingöl, Tunceli, Erzincan, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Kastamonu, Çankırı, Kırıkkale, Ankara, Karabük, Bolu, Düzce, Sakarya, Kocaeli, Tekirdağ ve Çanakkale yer alıyor. Kuzey Anadolu Fay Hattı turu 16 Haziran’da sona erecek.