Deprem Tırı Taksim’de sarsarak bilinçlendiriyor

Zorunlu Deprem Sigortası bilincini artırmak için Türkiye’yi il il gezen Deprem Tırı, 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin 11. Yıldönümü’nde depreme  dikkat çekmek için  Taksim’e geldi. 

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE), Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) ve Mahalle Afet Gönüllüleri’nin (MAG) işbirliğinde düzenlenen ‘‘Deprem Tır’ı” 16 Ağustos Pazartesi günü saat 10:30’da Taksim’e geldi.

Deprem simülasyonuna katılan vatandaşlara deprem anı birebir yaşatılırken, deprem sırasında nasıl davranmaları gerektiği  KRDAE eğitmenleri  tarafından gösteriliyor.

22 Ağustos’a kadar vatandaşların ziyaretine açık olan Deprem Tır’ını ziyaret eden Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, ‘‘İstanbul’daki deprem riski, San Francisco ve Tokyo ile neredeyse aynı riski paylaşıyor. Yıllık ihtimal yüzde 2’dir ve bu yüksek ihtimaldir. Ancak İstanbul’un yapı stoku San Francisco ve Tokyo kadar iyi değil. Bu bakımdan yapılarımızda yıkılma ve can kayıplarımız olacak’‘ dedi.

Mahalle afet gönüllüleri  ise deprem tırının yanında kurdukları barakada yaşayarak Zorunlu Deprem Sigortası yaptırılmaması halinde depremden sonra hayatın nasıl devam edeceğine dikkat çekiyor.

DASK’ın Deprem Tır’ı Mayıs – Haziran aylarında Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde 50 gün süren bir yolculuk yapmıştı.  Deprem Tır’ı Eylül ayında da Batı Anadolu Fay Hattı’nda yola çıkmaya hazırlanıyor.