Deprem uyarısı ciddiye alınmalı

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Ali Rıza Parsa, “Şili’de meydana gelen 8,8 büyüklüğündeki deprem bir afete dönüşmedi. Şu anda bizim bu büyüklükteki depremi kaldıracak yeterince bilgimiz ve altyapımız yok” dedi.

Mimarlar Odası’nın davetlisi olarak Mimari Tasarımda Deprem Faktörü adlı söyleşiye konuşmacı olarak katılan Dr. Ali Rıza Parsa olası bir marmara depreminin özellikle İstanbul ve Bursa gibi büyükşehirlerde ciddi hasarlara yol açacağını söyledi.

Şehirleşmenin deprem yönetmeliğine bağlı olarak gerçekleştirilmemesi nedeniyle plansız yapılaşmanın deprem sonrasındaki acil ekiplerin müdahalesine darbe vuracağını kaydeden Parsa şunları dile getirdi: “İstanbul, Bursa, İzmir, Adana gibi Türkiye’nin önemli şehirlerinde yapılaşma ve şehirleşme deprem yönetmeliğine göre ve depremi önleyici tedbirler üzerinden gerçekleşmiyor. Yaptığımız her yol, alt yapı yeni yerleşim yeri hepsi deprem yönetmeliğine uygun olması gerekir. Şehirlerimiz deprem gerçeğinin dışında büyümeye devam ediyor. 30 yıl önce de bugün de kimse bana kullandığım demirin, betonun kalitesini sormuyor.” [Kaynak Bursa Hayat]