Depreme hazır bir milyon çocuk, bir milyon aile

5 Aralık 2011 tarihinde Afete Hazırlık Ve Eğitim Derneği(AHDER), Standard Profil işbirliği ile deprem bilinçlendirme eğitimi olan “Depreme Hazır Bir Milyon Çocuk, Bir Milyon Aile” projesini hayata geçirdi.

10 Aralık 2011, AHDER- Depreme Hazır Bir milyon Çocuk, Bir Milyon Aile projesi kapsamında 5 Aralık 2011 tarihinde Bursa Tarık Çevikel İlköğretim Okulu, 6 Aralık 2011 Bursa Standard Profil çalışanlarına, 7 Manisa Organize Sanayi İlköğretim Okulunda çocuklara, 8 Manisa Standard Profil Ege fabrikada 1224 öğrenciye ve 389 yetişkine deprem bilincini aşılamak adına eğitim düzenlendi. Öğrencilere eğitim sırasında Afet nedir?, Afetlerden korunma yöntemleri ve alınacak tedbirler hakkında bilgiler verildi. Eğitimlerde AHDER Onursal Başkanımız; Ahmet Mete Işıkara,’Güvenli zemin yoktur, sağlam bina vardır’ diye vurguladı. Ayrıca Işıkara ” Bursa birinci derece deprem bir deprem bölgesi. Büyük bir depreme sahne olabilecek bir şehrimiz. 17 Ağustos depreminde olduğu gibi, İzmit Körfezi’nde küçük küçük depremlerin kümelendiği bir yer vardı. Aynı kümelenme Gemlik’te de var. Dolayısıyla Bursa’da yaşayan kişiler olarak, muhtemel bir depreme hazırlıklı olmamız lazım. Bugün çocuksunuz ama yarın doktor, eczacı, hakim olacaksın. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde görev yapacaksınız. Onun için depremden korunma yollarını öğrenmelisiniz. Japonya’da, Amerika’da bir şey olmuyor diyen sizlersiniz. Bunun temelinde eğitim yatıyor. İşte bu çabanın önemli bir hedefi de o korumanın ilk önde geleni güvenli yapı, evinizdeki eşyalar, deprem anında doğru davranmak ve deprem sigortası yaptırmaktır.”diye tavsiyelerde bulundu.
Güvenli yapının önemini anlatan Işıkara, konuşmasının ardından öğrencilere deprem tatbikatı yaptırarak depremden korunmanın yollarını gösterdi. Işıkara’nın öğrencilere yaptığı konuşmanın ardından eğitime katılan öğrencilere “Afacan Dünya( Deprem ve Birlikte Yaşamak ) ” kitabı hediye edildi.