Elazığ’da deprem sonrası malzeme açıklaması

Elazığ İl Kriz Merkezi Genel Koordinatörü Rabih Yüksel, kentte 8 Martta meydana gelen depremden birinci derecede etkilenen depremzedelere, yapılan yardımların yeni ve kullanılmamış malzemeler olduğunu bildirdi.

Yüksel, yaptığı yazılı açıklamada, depremin hemen ardından Kovancılar’da kurulan kriz merkezindeki çalışmaların titizlikle yürütüldüğünü, herhangi bir haksızlığa meydan vermemek için yapılan tüm yardımların bilgisayar ortamında kayıt altına alındığını kaydetti.

Depremden zarar gören vatandaşlara yardımları TC kimlik numaralarına göre dağıtıldığını ifade eden Yüksel, yardım almayan hiç kimsenin kalmadığını belirtti.

Yüksel, giyim ve ayakkabı ihtiyacı olan vatandaşların, kriz merkezine otobüslerle getirildiğine dikkat çekerek, depremzedelerin burada ihtiyaçlarına göre kıyafet ve ayakkabı seçtikten sonra tekrar otobüslerle köylerine geri götürüldüğünü bildirdi.

Depremin ardından yapılan yardımların hala devam ettiğini ifade eden Yüksel, bundan sonra yapılacak olan konutlar için ev eşyasına ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi. Rabih Yüksel, ”Depremden birinci derecede etkilenen depremzedelere eski, ikinci el hiçbir malzeme verilmedi. Kullanılmış eşyalar, depremden daha az zarar gören vatandaşlarımıza verildi. Deprem bölgesine ilk gün olduğu gibi hala günde bir öğün sıcak yemek ve günde 2 bin adet ekmek dağıtımı da yapılıyor. Bugüne kadar Karakoçan ilçesinde bin 972, Kovancılar ilçesinde 2 bin 721, Palu ilçesinde ise bin 966 depremzedeye yardım yapıldı” dedi. (AA)