Elazığ’da ölü sayısı 41

Elazığ’da saat 04:32’de 6,0 büyüklüğünde deprem meydana gelen depremde ölü sayısının 41 olduğu belirtiliyor.

Depremde ilk belirlemelere göre 41 kişi yaşamını yitirdi, 100’e yakın kişi de yaralandı. Enkaz altında kalanların da olduğu belirtiliyor. Özellikle Okçular Köyü’nde büyük bir hasara neden olan deprem köydeki evlerin tamamını yıktı.

Okçular köyünde hayatını kaybedenlerden bazılarının kimlikleri şöyle; Nermin Yıldız, Gönül Yıldız, Tuba Yıldız, Zilan Yıldız, Emre Çiçek, Ayten Çiçek, Davut Yüksel, Kibar Yüksel, İzzet Çimen, Nurettin Çimen, Yeter Akdağ ve çocukları Emrullah ve Yusuf.

Depremden sonra 40 artçı

Öte yandan, ilk depremin ardından bölgede en büyüğü 4,4 olmak üzere toplam 40 artçı sarsıntı gerçekleşti. Uzmanlar, artçı sarsıntılara dikkat çekerek, hasarlı binalara girilmemesi konusunda uyardı.

Kütahya ve Hatay’da sallandı

Kütahya ve Hatay’da da depremler oldu. Dün akşam saat 22.58’de, merkez üssü Kütahya olan 3,7 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Hatay’ın Dörtyol ilçesinde merkez üssü Yakacık olan ve 8.2 km derinlikte 3,8 büyüklüğünde hafif şiddette deprem meydana geldi.

Kızılay harekete geçti

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi: “Ankara, Kayseri ve Van illerinden 3 ambulans helikopter bölgeye intikal etmiştir. Bölgede toplam 23 araç, 127 arama-kurtarma personeli ile çevre il ve ilçelerden çok sayıda ambulans ve 82 kişilik medikal kurtarma-sağlık ekibi çalışmalara devam etmektedir. Ayrıca, Kızılay tarafından 230 çadır, 1000 battaniye, 20 mevlana evi, 2 seyyar mutfak, 18 personel sevk edilmiştir.”