Erzurum’da selin ardından hasar tespit çalışmaları başladı

Selde 6 kişinin yaşamını yitirdiği, taş ve çamur yığınına dönen Erzurum’un Horasan ilçesine bağlı Saçlık köyünde, ıslah ve hasar tespit çalışmalarına başlandı.

Bölgede İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekiplerince hasar tespit çalışmalarına  başlandığını söyleyen Horasan Kaymakamı Mahmut Ağbal, ”Önceki gün  etkili olan sağanaktan bir ev tamamen yıkıldı, 20’ye yakın evde kısmi olarak zarar meydana geldi. Köyün taşınmasıyla ilgili şuan bir şey söylemek için çok erken. Hasar tespit çalışmalarından sonra köyün durumu ile ilgili karar vereceğiz” dedi.

Köyde önceki gün etkili olan sağanaktan sonra iki köprünün sel suları ile sürüklenen taş ve çamurdan dolayı kapandığını ifade eden Ağbal, iki köprünün açılması için de çalışmaların sürdürüldüğünü belirtti.

Aşırı yağış sonucu taşarak 6 kişinin ölümüne neden derenin ıslah çalışmalarına 4 kamyon, 2 kepçe, 1 dozer ve 1 ekskavatörle birlikte devam ediliyor.

Köye Kızılay yardımı

20 evin zarar gördüğü köye Kızılay yardım eli uzattı.  Türk Kızılayı Erzurum Bölge Afet Yönetim Merkezi ve Sarıkamış Şube Başkanlığı`nca köyde çadır kuruldu ve vatandaşlara yemek verildi. Hayatını kaybeden 6 kişi de dün son yolculuklarına uğurlandı.