Hafta sonu güneyde sağanak yağış, doğuda ise kar yağışı bekleniyor

Yurt genelinde etkili olan soğuk ve yağışlı hava yurdun en çok güney kesimlerini vurdu. Mersin’in Erdemli ve Bozyazı ilçelerinde dolu etkili olurken, Bodrum’da yağış su baskınlarına neden oldu.

25 Şubat 2011, AHDER- Haftasonu  Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay çevrelerinde kuvvetli gökgürültülü sağanak, Erzincan, Tunceli, Bingöl ve Muş çevrelerinde kuvvetli karla karışık yağmur ve kar yağışı bekleniyor. Devlet Meteoroloji İşleri, vatandaşları ve yetkilileri sel riskine karşı önlem almaları konusunda uyardı.

Erdemli ilçesinde sabaha karşı başlayan yağış, Çiriş, Üçtepe ve Kayacı köylerinde etkili oldu. Erdemli-Ayrancı karayolu Çiriş köyü bölgesinde, şiddetli dolu nedeniyle trafik yaklaşık 3 saat aksadı.

Ulaşım, Köylere Hizmet Götürme ekipleriyle Erdemli Belediyesinin dozerlerinin çalışmalarının ardından normale döndü.

Yağışlar nedeniyle çok sayıdaki sera zarar görürken, Erdemli Tarım İlçe Müdürü Berdan Tun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hasar tespiti için ekiplerin dolunun etkili olduğu bölgelerde çalışmalarını sürdürdüğünü, ilk tespitlere göre maddi hasarın 2.5-3 milyon TL arasında olabileceğinin tahmin edildiğini kaydetti.Bozyazı ilçesinde etkili olan dolu nedeniyle Atatürk Caddesi ve Alpaslan Türkeş Bulvarı’ndaki ulaşım güçlükle sağlandı. Bozyazı Belediyesinin karşısında bulunan iş yerleriyle evleri su bastı.

Belediye arazözleriyle evlerdeki sular tahliye edildi. Bozyazı Sulama Birliği yanındaki derenin taşması sonucu Mersin-Antalya yoluna çıkan su, Yurt Mahallesine gidenleri engelleyince vatandaşlar, evlerine belediyenin kepçeleri içerisinde götürüldü.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde sabah saatlerinde etkili olan sağanak yağış su baskınlarına neden oldu. Yağmurdan en çok etkilenen Turgutreis beldesinde 20 ev ve işyeri sular altında kaldı.

Belediye ekipleri sabah saatlerinden itibaren gelen ihbarlar çerçevesinde evlerdeki yağmur sularını tahliye etmeye çalıştı. Su basan evlerdeki buzdolapları, çamaşır makineleri, koltuk takımları, elektrikli ev aletleri kullanılmaz hale geldi.

Selden korunmak için almanız gereken önlemleri görmek için tıklayınız.