Hava durumunu ve küresel ısınmayı birbirine karıştırıyoruz

“Offf çok sıcak, hep küresel ısınma yüzünden”

güneş

“Gökyüzünde tek bir bulut yok, henüz sabah olmasına karşın sıcaklık çok yüksek ve güneş yakıyor. Üstelik bu nem hiç çekilmiyor! En son ne zaman yağmur yağdığını bile hatırlayamıyorum. Bunların hepsi küresel ısınma yüzünden olmalı!”

Yazın buna benzer cümleleri pek sık kurar olduk. Oysa hava durumu ile iklimin farklı şeyler olduğunu unutmamak gerekir. İklim, hava şartlarının uzun vadede oluşturduğu motif/düzen anlamına gelir.

hava durumu küresel ısınma

Küresel ısınma ve hava durumu arasındaki farkı anlamak neden bu kadar önemli?

İklim ve hava durumu farklı şeyler olmasına rağmen pek çok insan, pencereden baktığında gördüğü manzara ile tüm gezegenin iklimini tanımlamaya devam ediyor. O an bulunduğunuz bölgedeki bunaltıcı sıcaklıklar küresel ısınmayı tanımlamayacağı gibi, kışın çıkan kar fırtınası da küresel ısınmanın yok olduğu anlamına gelmez. Ancak dünyanın dört bir yanında pek çok insan, bu şekilde hatalı bir bağıntı kuruyor ve ne yazık ki bu da küresel ısınmaya yazın inanırken kışın akıllardan çıkması sonucunu veriyor.

Bu noktada hava durumu ile küresel ısınma ve iklim değişikliği konularını kavramak çok önemli. Bu açıdan özellikle aşağıdaki kaynakları önerebiliriz:

Ahder’in iklim değişikliği haberleri

Greenpeace Akdeniz

Doğal Hayatı Koruma Vakfı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü eğitim dökümanları