İran 6,2 ile sallandı: 227 ölü, 1380 yaralı

İran’ın Türkiye sınırına yakın Tebriz bölgesi 6,2 büyüklüğünde depremle sarsıldı. Yerel saatle 16:53 ve 17:04’te 6 ile 6,2 büyüklüklerinde iki deprem meydana geldi. İki deprem sonucunda 227 kişinin öldüğü, 1380 insanın da yaralandığı bildirildi. Fars Haber Ajansı, son verilere göre, dün Doğu Azerbaycan eyaletinde meydana gelen iki şiddetli depremde ölü sayısını 250, yaralı sayısını da 2 bin olarak duyurdu.Ölü ve yaralı sayısının daha da artmasından endişe edildiği belirtildi.

13 Ağustos 2012, AHDER- Depremin merkez üsleri olan Eher, Verzegan ve Heris ilçelerine bağlı 110 köyün tamamen ya da kısmen tahrip olduğu kaydedildi. Arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü bölgeye, çevre kentlerden de ilk yardım ve sağlık ekiplerinin sevkıyatına devam edildiği açıklandı. Yaralıların bölge hastanelerindeki tedavisinin sürdüğü, enkazdan çıkarılan yeni yaralıların da hastaneye ulaştırılmasına çalışıldığı kaydedildi. Bölgede büyüklükleri 2,5 ile 4,7 arasında değişen 50’den fazla artçı sarsıntı meydana gelirken, vatandaşlardan evlerine dönmeleri konusunda şimdilik acele etmemeleri istendi. Bu arada Devlet televizyonu IRINN, İçişleri Bakanı Mustafa Muhammed Neccar’ın deprem bölgesinde incelemelerini sürdürdüğünü duyurdu. Sağlık Bakanı Merziye Vahid Destcerdi de Verzegan ilçesinde seyyar bir hastanenin kurulduğunu açıkladı.

İran’da ki depremin ardından Van harekete geçti. Valilik 30 kişilik arama kurtarma ekibini 6 araçla sınır kapısına gönderdi. Vali Münir Karaloğlu, geçtiğimiz yıl kentte meydana gelen deprem sonrası ilk yardımın İran ve Azerbaycan’dan geldiğini hatırlatarak, “Bugün de biz onların yardımına koşuyoruz” dediği gelen bilgiler arasında yer alıyor.

ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu depremlerin büyüklüğünü 6.4 ve 6.3 olarak tespit etti. Sarsıntıların Ermenistan ve Azerbaycan’m yanı sıra Türkiye’nin doğusunda da hissedildiği bildirildi.