Işıkara;“Gölcük depremi gibi olacak”

Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, ”Artık ‘deprem olacak mı?’ sualini sorma lüksünüz yok. Deprem olacak. Mühim olan bu gerçeği kabul etmek ve depremden korunmak” dedi.

02 Kasım 2011, AHDER- Işıkara, büyüklüklerine göre tasnif edildiğinde 4-4,9 büyüklükleri arasındaki depremlerin 5 günde, 5-5,9 arasındaki depremlerin 22 günde veya ayda bir, 6-6,9 arasında depremlerin 8 ay ile 1 yıl arasında, 7-7,9 arasındaki depremlerin ise 40 ayda bir olabildiğini belirtti. Işıkara, Türkiye’de 7-7,9 büyüklüğünde deprem sayısının Van’da yaşananla 33’e çıktığını belirtti.
Ekim ayının başında Çorum’daki bir toplantıda, 6-6,9 büyüklükleri arasında depremin en son Simav’da olduğunu anımsatarak depreme dikkati çektiğini belirten Işıkara, şunları kaydetti:
”Bunun üzerine bir yıl koyun. ‘Ülkemizin her hangi bir yerine 6-6,9 büyüklükleri arasında bir deprem olursa bu benim için sürpriz olmaz’ dedim. Sizin için de sürpriz olmaması gerekir. ’12 Kasım 1999’dan bu yana ülkemizde 7’nin üzerinde bir deprem yok’ dedim. Bu beni çok rahatsız ediyordu. Ve sonuçta Van’da 7,2 büyüklüğünde depremi yaşadık. Bu Türkiye’nin deprem gerçeğidir. Artık ‘deprem olacak mı?’ sualini sorma lüksünüz yok. Deprem olacak. Mühim olan bu gerçeği kabul etmek ve depremden korunmak. Depremin ne zaman olacağını bilim söyleyemiyor. Bir depremin ne zaman olacağını söyleyemiyor fakat, nerede ve ne büyüklükte olabileceğini söylüyor.”
Işıkara, Doğu Akdeniz’de Hatay’da bir deprem hareketliliğinin yaşanabileceğini, ancak, bunun zamanının bilinemeyeceğini belirterek, ”Mersin, Adana, Gaziantep, tüm güneyi etkileyecek bir potansiyel var. O da Hatay. Hatay’da uzun süredir deprem yok. Özellikle 7’nin üzerinde deprem yok. Tarihsel dönemde Hatay’da 7’nin üzerinde depremler olmuş. Hatta Hataylıları dinlerseniz, bir veya iki defa kent yerle bir olmuş, yerin altına göçmüş yeniden kurulmuş. Hatay’da olabilecek bir deprem, bölgeyi etkileyecek. Kocaeli-Gölcük depremi nasıl geniş alanı etkilediyse, bu da etkileyecek” diye konuştu.
Adana ve Mersin’de yaşamın deprem gerçeğine göre düzenlenmesi gerektiğini belirten Işıkara, depremden korkmamak, ancak, hazırlıklı olmak gerektiğini söyledi.
Işıkara, Van’ın 1999 Gölcük depreminden hiç ders çıkarmadığını, televizyonlarda izlendiği gibi Erciş’in yerle bir olduğunu vurgulayarak, ”Binaları doğru inşa etmek önemli. Deprem öldürmez, binalar öldürür lafını ben söylemiştim” dedi.
Bina yalıtımı konusunda da ekolojik ürünlerin kullanılması gerektiğine değinen Işıkara, ”Bizim ülkemizde inşaatlarda yalıtım için köpük kullanılıyor. Bu binanın nefes almasını önleyip, çürümesine neden oluyor. Ayrıca, manzara göreceğim, showroom açacağım diye kolonlar kesilmez. Keserseniz o bina Van’daki gibi çöker, yassı kadayıf olur” diye konuştu.