İskoçya ve Kuzey İrlanda hava sahası kapatıldı

İrlanda’nın ardından, İskoçya ve Kuzey İrlanda’nın hava sahası da yeni kül bulutları dolayısıyla kapatıldı. Durum yarın öğle saatlerinde yeniden gözden geçirilecek.

İngiltere Sivil Havacılık Kurumundan (CAA) yapılan açıklamaya göre, İzlanda’daki yanardağın faaliyete geçmesiyle oluşan ve ülke üzerine yaklaşan yeni kül bulutları nedeniyle, İskoçya ve Kuzey İrlanda’nın hava sahası bugün yerel saatle 07.00’den (TSİ 09.00) itibaren kapatıldı.

Glasgow, Prestwick, Derry gibi havaalanlarından karşılıklı uçuşlar yerel saatle 19.00’a (TSİ 21.00) kadar yapılmayacak, ancak Edinburgh ve Belfast gibi havaalanlarının bugün yerel saatle 13.00’e (TSİ 15.00) kadar açık kalması bekleniyor.

CAA yetkilileri, durumun değişken olduğunu, ancak son tahminlere göre kül bulutlarının İngiltere’nin kuzey batısına ve Galler’e yayılabileceğini belirtiyor.

Sivil Havacılık Kurumu, ayrıca İskoçya, Kuzey İrlanda, İngiltere’nin kuzeyi ve kuzey Galler’den seyahat edecek ya da buralara gelecek yolcuların havayolu şirketleriyle irtibata geçmeleri tavsiyesinde bulunuyor.

İzlanda’daki yanardağ patlamasından en çok etkilenen ülkelerden biri olan İngiltere’nin hava sahası geçen ay 6 gün kapalı kalmıştı.

300 sefer iptal edilecek

İskoçya ve Kuzey İrlanda’daki bazı havaalanlarını devre dışı bırakan volkanik kül bulutu nedeniyle bugün Avrupa’da 300 uçak seferinin iptal edileceği bildirildi.

Avrupa hava trafiğini yöneten Eurocontrol’den yapılan açıklamada, bugün normal şartlarda 29 bin olması beklenen uçuş sayısının 28 bin 700 düzeyinde gerçekleşeceği kaydedildi.

Eurocontrol, dün daha az bir alanı etkileyen kül bulutu nedeniyle 150 uçuşun iptal edildiğini açıkladı.

Öte yandan Yunanistan’daki grev nedeniyle bu ülke havasahasının giriş, çıkış ve iç uçuşlara kapatıldığı duyuruldu.

AB ulaştırma bakanları anlaştı

Bu arada kül bulutu nedeniyle Avrupa’daki havayolu şirketlerinin, aşırı temkinli davranarak gereksiz yasaklar getirdikleri eleştirisine maruz kalan AB ulaştırma bakanları, Avrupa hava sahasını birleştirme kararı aldı.

Brüksel’de bir araya gelen AB Ulaştırma Bakanları, Avrupa hava sahasının birleştirilerek, yönetiminin tek bir otoritenin kontrolüne bırakılmasını kararlaştırdı.

Toplantıda ayrıca Avrupa Komisyonu’nun da zarara uğrayan havayollarına tazminat ödenmesi yönünde hükümetlere rehberlik etmesi benimsendi.

(Kaynak: CNN TURK)