İSMEP CNN International’da

Dünyadaki büyük yatırımları anlatacak olan belgeselin çekimlerine başlayan CNN International İstanbul’dan İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi’ni (İSMEP) seçti.

Marmaray ve Sabiha Gökçen Havaalanı gibi projelere de yer verilecek olan belgeselde İstanbul Proje ve Koordinasyon Birimi  (İPKB) tarafından yürütülen İSMEP anlatılacak. İstanbul’u muhtemel bir depreme hazırlayabilmek amacıyla oluşturulan İSMEP’in 3 bileşeninden öncelikli kamu binalarında sismik riskin azaltılması bileşeni kapsamında devam eden 150 projeden Paşabahçe Devlet Hastanesi güçlendirme çalışmalarına yer verilecek.

İSMEP’in dünyadaki en büyük depreme hazırlık projesi olduğunu belirten İPKB genel direktörü Kazım Gökhan Elgin, hastanede sadece güçlendirme çalışmalarının yapılmadığını aynı zamanda yeni bölümlerin de inşa edildiğini söyledi. Elgin, Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası tarafından 610 milyon avroluk krediyle finanse edilen 2006 yılında başlatılan projenin 2014 yılında bitmesi hedeflendiğini belirtti.