İstanbul’da deprem zirvesi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yedi devlet bakanı, İstanbul’un yerel bürokratları ve deprem uzmanı akademisyenlerin katıldığı “Afet Hazırlık Çalışma Toplantısı” dün İstanbul Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde gerçekleştirildi.

25 Ekim 2010, AHDER- 1999 depreminin ardından ilk kez 24 Ekim 2010 Pazar günü geniş kapsamlı bir değerlendirme zirvesi düzenlendi. Zirvede TOKİ, İBB, Valilik ve Kandilli Rasathanesi bugüne kadar yapılan çalışmalarla ilgili Başbakan Erdoğan’a sunum yaptı. Muhtemel bir Marmara Depremi başta olmak üzere, ülkemizin karşı karşıya olduğu doğal afet riskleri; bugüne kadar alınan ve bundan sonra alınması gereken önlemler ayrıntılı olarak ele alındı.

 Toplantıda alınan önemli kararlar:

– Özellikle deprem çalışmaları konusunda koordinasyon eksikliğini gidermek için yeni bir yapı oluşturulacak.

– Deprem konusunda alınacak önlemlerle ilgili çalışmaların yapılacağı yapının başına Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek getirildi.

– İstanbul Büyükşehir Belediyesi dahil Türkiye’deki diğer büyükşehir belediyelerinin de deprem konusundaki çalışmalarını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş koordine edecek.

– Risk verilerinin derlenerek, buna uygun risk haritalarının çıkartılması; bu veriler ışığında, gerekli yasal düzenlemelerin yapılması ve somut önlemlerin alınması konusunda çalışmalar hızlandırılacak.

Toplantıda ayrıca, kamuoyunun bu konuda yerli-yersiz spekülasyonlara karşı bilinçlendirilmesi ve doğru bilgilendirilmesi gerekliliği de vurgulanmıştır.

Zirveye Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz ile İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Boğaziçi Üniversitesi Kandili Rasathane Müdürü Mustafa Erdik ve yine Rasathane’de görevli Prof. Dr. Kadri Özçaldıran, Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Muharrem Şahin, İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Boduroğlu, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar katıldı.

Mart ayında yapılacak ikinci toplantıda ilk toplantıda alınan kararların gerçekleşme durumu incelenecek.