İstanbul’da hortum

Kar ve soğuk hava geliyor. Çatalca ilçesinde meydana gelen hortum, 22 evde maddi hasara yol açtı. Türkiye bugün soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına girecek, sıcaklık 8-10 derece azalacak.

14 Ekim 2011, AHDER- Çatalca’nın Örencik köyünde önceki gece hortum oluştu. Köy ortasında oluşan hortum, bazı evlerin çatısını uçurdu, tek katlı bazı gecekonduları ise kullanılamaz hale getirdi. Tarım malzemeleri ve ürünlerine de zarar verdi. Köyde incelemelerde bulunan Çatalca Kaymakamı Nevzat Taşdan, ilçe tarihinde ilk kez hortum yaşandığını belirterek, gece boyunca köylülere yardım için çalıştıklarını söyledi.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, yurdun soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına gireceğini duyurdu. Türkiye’nin pazar günü akşam saatlerinden itibaren Balkanlar üzerinden gelen yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceği ve Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeyi, Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğu kesimlerinin yağışlı geçmesi bekleniyor. Yağışların İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Bilecik, Zonguldak, Düzce, Bolu, Karabük, Bartın, Giresun, Trabzon, Rize ve Hopa çevrelerinde kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak, Marmara’nın güneydoğusu, Bati Karadeniz’in iç kesimleri ile Eskişehir ve Kütahya çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.