İstanbul’un yeni deprem raporu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı’nın ortaklaşa yürüttüğü “riskli ilçe” olarak tespit edilen 10 ilçeden 6’sında tamamlanan analiz çalışmalarının sonucunda İstanbul için yeni bir deprem raporu yayınlandı.

Belediyenin daha önce 4 farklı deprem senaryosu geliştirdiği çalışma kapsamında “riskli ilçe” olarak tespit edilen 10 ilçede bina taramalarına başlandı. Deprem Master Planı’nda yer alan kademeli değerlendirme yöntemiyle yapılan taramalar 6 ilçede sonuçlandı. Fatih, Zeytinburnu, Küçükçekmece, Bahçelievler, Güngören ve Bayrampaşa’dan elde edilen sonuçlar, depreme yönelik kentsel dönüşüm için kullanılacak.

En yüksek risk Bahçelievler ve Güngören ilçelerinde

Risk taraması gerçekleştirilen 146 bin 987 binanın %30’u risk altında bulunuyor. Bahçelievler %70 risk oranıyla birinci sırada yer alıyor.

* Bahçelievler’deki 20 bin 424 binadan 15 bini,
* Güngören’deki 9 bin 538 binadan da 7 bin 300’ü deprem riski taşıyor.

Diğer ilçelerdeki deprem risk oranları da İstanbul’un geleceği hakkındaki kaygıları artırıyor.

* Bayrampaşa’da 19 bin 973 binanın 6 bin 150’si,
* Küçükçekmece’de 53 bin 138 binanın 9 bini,
* Fatih’teki 27 bin 884 binadan 2 bin 750’si,
* Zeytinburnu’ndaki 16 bin 30 binanın 2 bin 300’ü de risk taşıyor.

Sonuçları ilk elde edilen ilçe olan Zeytinburnu’ndaki 2 bin 300 bina için kentsel dönüşüm projesi başlatan belediye, 217 bin metrekarelik alanda 1280 konut ve işyeri yapacak. Kat karşılığı anlaşma modeliyle başlatılan projenin ilk etabında 642 daire ile 22 işyeri yapılacak. Vatandaşa da sahip olduğu metrekarenin yüzde 75’i verilecek.

Önümüzdeki günlerde Beyoğlu, Eminönü, Bağcılar ve Esenler ilçelerinde de deprem risk analiz çalışmaları yapılacak.

‘Adreslerini belirledik’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem Müdürü Mahmut Baş, İstanbul’da 1 milyon 200 bin civarında bina bulunduğunu belirterek, “Çalışma, 4 üniversitenin oluşturduğu bir sistemle yapıldı. İçine girerek ve gözlemsel tarama ile çalışma gerçekleştirildi.  Binaların yapım tarihi, türü, yapım şekli, zeminin yapısı, çıkma katının olup olmadığı, yumuşak katının bulunup bulunmadığı, bitişik nizam olup olmadığı gibi sorulardan oluşan 25’e yakın sorunun yanıtları araştırılıyor. Bir binanın yıkılıp yıkılmayacağını söyleyemezsiniz. 17 Ağustos depreminde bu nasıl ayakta duruyor dediğimiz binalar yıkılmamıştır. Bu, deprem meydana geldiğinde binalardaki hasar miktarını belirlemeye yönelik. Bu ilçelerde riskler fazla görüldüğü için bu noktalarda ayrıntılı çalışıldı. Daha önce 50 bin riskli bina tespit etmiştik ama bunun adreslerini bilmiyorduk. Şimdi o adresleri tespit ettik” dedi.