İzmir’de binaların %3’ü depreme dayanaklı

İnşaat Mühendisleri Odası’nın yaptığı araştırmaya göre, İzmir’de depreme dayanıklı bina oranı yüzde 2 ile 3 arasında. Binaların yüzde 50’sinin kaçak, yüzde 30’unun ise yığma olduğu göz önüne alındığında olası bir depremde büyük oranda can kaybı yaşanabilir.

Belediye ve Valilik binalarının bile çürük çıktığını hatırlatan uzmanlar, deprem kuşağındaki İzmir’de binaların yarısının riskli olduğunu belirterek tedbir alınması gerektiğini de vurguluyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri Anabilim Dalı Başkam Prof. Dr. Atilla Uluğ, daha önce yaptığı bir açıklamada,  İzmir’de orta ölçekli bir depremde bile hasarın büyük olacağınına dikkat çekmişti.

Riski yüksek bölgeler

Prof. Dr. Uluğ, İzmir’de orta ölçekli bir deprem meydana geldiği zaman etkilenecek öncelikli bölgelerle ilgili de “İzmir’in en sağlam yerleri dağlık ve kayalıkların olduğu bazı kısımlardır. Çünkü orta ölçekli bir depremde öncelikli alanlar denizden yeni kazanılmış yumuşak, gevşek zeminlerin olduğu düz alanlardır. Bu yumuşak ve gevşek zeminler üzerinde ağır ve büyük binaları taşımakta zorlanırlar• Karşıyaka’dan Pmarbaşı’na kadar uzanan tüm düzlük alanlar tehlike sınırlarına dahildir” demişti.