Japonya’da 8.9 büyüklüğünde deprem ve 6 metrelik dev dalgalar

Japonya’nın kuzeyinde 8.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin ardından Tokyo’nun kuzey kıyısını tsunami vurdu. Rusya, Tayvan ve çevredeki adalar da uyarıldı.

11 Mart 2011, AHDER- Büyüklüğü önce 7.9 olarak açıklanan depremin büyüklüğünü  ABD Jeoloji Merkezi (USGS)  8.9 olarak duyurdu.

Yerin 24 kilometre altında saat 05:46’da (UTC) meydana gelen depremin ardından verilen tsunami uyarısının ardından 6 metrelik dev dalgalar Japonya’nın kuzey kıyılarını vurdu.
Ölü ya da yaralı sayısına ilişkin henüz bir bilgi bulunmuyor.

Hawaii’deki Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi ise tsunami uyarısının Japonya, Rusya, Marcus Adası ve Kuzey Marianas için geçerli olduğunu belirtti.

Tokyo’nun merkezinde büyük binalar şiddetli sarsılırken, çalışanlar sokaklara çıktı. Televizyon görüntülerinde büyük bir bina yanarken ve ülkenin kuzey kesiminde büyük bir tsunaminin verdiği zarar gösterildi.

7.2 büyüklüğündeki deprem öncü depremdi

USGS, 9 Mart Çarşamba günü meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki deprem ve aynı gün meydana gelen 6’dan büyük 3 depremim daha, 8.9 büyüklüğündeki depremin habercisi olduğunu açıkladı.

Japonya’nın deprem geçmişi

Japonya, 1973’ten bu yana 9 kez 7’den büyük deprem yaşadı. Bunlardan en büyüğü 1994 yılının Aralık ayında bugün meydana gelen depremin 230 kilometre kuzeyinde 7.8 büyüklüğünde yaşanan depremdi.