Japonya’yı Roke tayfunu vurdu

Yılbaşından bu yana deprem, tsunami ve kasırga felaketlerinin ardı arkasının kesilmediği Japonya’yı şimdi de Roke tayfunu vuruyor.

23 Eylül 2011, AHDER- Japonya’yı vuran Roke tayfunu en az 16 kişinin ölümüne veya kaybolmasına, Nagoya kentinde 1 milyonu aşkın kişinin evlerini terk etmesine neden oldu. Saatte 200 kilometreden daha hızlı esen rüzgar ve metrekareye düşen 400 kilogram yağmurla gelen tayfunun ülkenin birçok bölgesinde etkili olduğu ancak 11 Mart’taki deprem ve tsunami sonrasında sızıntı yaşanan Fukuşima Nükleer Santralı’na “şimdilik” olumsuz etkisi olmadığı açıklandı. Başkent Tokyo ve yakınlarında ise çok sayıda tren seferi ve 200’e yakın uçuş iptal edildi. Tayfun, 200 bine yakın evin de elektriksiz kalmasına sebebiyet verdi. Roke’un bu ay ülkeyi vuran Talaş tayfunundan sonra ülkeyi etkisi altına alan ikinci tayfun olduğu belirtildi. Tayfun sebebiyle başkent Tokyo’da okullar ve işyerleri erken kapatılıyor.
Geçtiğimiz ay Japonya’nın batı kıyısını vuran Talaş tayfununda yaklaşık doksan kişi hayatını kaybetmiş ya da kaybolmuştu.