Kandilli Rasathanesi’nden depremzedelere uyarı

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, Elazığ‘ın Karakoçan ilçesinde meydana gelen deprem sonrası artçı sarsıntılar yaşandığını belirterek vatandaşların hasarlı binalara girmemesi uyarısında bulundu. Erdik, Şili ve Haiti’de yaşanan depremle Karakoçan depreminin ilgisinin olmadığını söyledi.

Deprem sonrasında Kandilli Rasathane’sinde gerçekleştirilen basın toplantısında  Rasathane Müdürü Mustafa Erdik, deprem ve sonrasında elde edilen veriler ışığında açıklamalarda bulundu. Depremin 04.30 civarında gerçekleştiğini ve 6 civarı büyüklüğünde olduğunu belirten Erdik, 2 büyüklüğünde binin üzerinde artçı deprem gerçekleştiğini söyledi. Depremden sonra binalarda çatlama yapabilecek  5 ve üzeri büyüklükte üç deprem tespit edildiğine dikkat çeken Erdik, vatandaşları en ufak bir artçı şokta tekrar yıkılabilecek kerpiç, yığma tipi hasarlı binalara girmemeleri konusunda uyardı.

Elazığ’ın Kovancılar ilçesine bağlı Okçular, Yukarıdemirtaş ve Tabandüzü köylerindeki bazı vatandaşlar il merkezi veya depremde evleri hasar görmeyen akrabalarının yanına giderken, köyde kalan vatandaşlar geceyi çadırda geçirdi. Kimi vatandaşlar, dışarda çadırlarının önünde ateş yakarak ısınmaya çalıştı.

Bölgede yoğun tektonik hareket tespit edildiğini belirten Kandilli Rasathanesi müdürü, merkezinde 7 civarında hissedilen depremin kırsal bölgedeki binaların yüzde 20’sinde yıkılmaya sebep olduğunu tahmin ettiklerini belirtti.

“Fayın kırılması için 7 üzerinde deprem gerek”

Erdik, bir gazetecinin Doğu Anadolu Fayı’nın kırılmayan tek bölgesinin kırılmasına yol açıp açmayacağını sorması üzerine, bunun için en az 7 ve daha büyük bir depremin gerektiğini vurguladı. Fay hattında oluşacak 7 şiddetindeki bir deprem için, en az 30 tane 6 şiddetinde bir deprem gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Erdik, yüz kilometre kadar bir bölümü kırmanın 6 şiddetindeki depremin yapacağı bir şey olmadığını dile getirdi.

Şili ve Haiti ile ilgisi yok
Erdik, “Haiti depremi tamamen Karayipler’deki bir deprem kuşağında olmuştur. Şili depremi ise Naska Plakası ile Güney Amerika Plakası arasında olmuştur ki o da doğrudan Pasifik kuşağını ilgilendirir. Bunlarla Türkiye’nin üzerinde yer aldığı Alp-Himalaya kuşağı arasında hiçbir tektonik ilişki yok. Bu  bakımdan Karakoçan depreminin Haiti ve Şili depremiyle bir ilgisi olamaz” dedi.

Dört ilde daha deprem yaşandı

Önceki gece Kütahya’da 22.58’de 3.7, dün gece Hatay Dörtyol’da 01.28’de 3.8 ve Adana’da dün 13.16’da 4.0, Bursa Gemlik’te 3.5 büyüklüğünde depremler meydana geldi.