Kızılay’dan Pakistan’a 7 uçakla yardım

Türk Kızılayı’nın Pakistan’daki Delegasyon Başkanı Mustafa Yılmaz, “Afet duyulduğundan bu yana 7 uçak yardım malzemesi bölgeye sevk edildi, 250 ton barınma, gıda yardımında bulunulduve 15 bin kişilik tam donanımlı yaşam alanı oluşturulacak” dedi.

İslamabad Çaklala Havalimanında gıda, barınma ve konut yapımında kullanılacak malzemeyi taşıyan nakliye uçağını karşılayan Türk Kızılayı delegasyon başkanı Mustafa Yılmaz, afet haberinin alınmasıyla birlikte Türk Kızılayı’nın hemen bölgeye geldiğini belirtti.

Pakistan Kızılayı yetkililerinin talebi ve yapılan ihtiyaç tespiti çalışmaları kapsamında halkın uzun dönem barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla Türk Kızılayı çelik afet evleri ile Mevlana evlerinden oluşan sevkıyatı Türkiye’den yola çıktı. Bugün 7. uçak ile gelen 40 adet çelik afet evi ile ilk etapta 40 aile için bir ‘hürriyet mahallesi’ oluşturulacak. Devamında ise 50 TIR’lık karayolu ve demiryolu konvoyu ile toplamda 3 bin adet ev Pakistan’a ulaştırılacak. Bölgeye gelen Türk Kızılay’ı delegasyon Başkanı Mustafa Yılmaz başkanlığındaki ekibe önümüzdeki günlerde katılım gerçekleşecek.

Bölgeye ilk gelen yardım ekibi Kızılay

2005 yılında Pakistan’da meydana gelen deprem sırasında bölgede görev yapan Afet Yönetim Danışmanı Hakkı Ersoy ise Türk Kızılayı’nın  2005’ten bu yana bölgede faaliyetlerini sürdürdüğünü, sel felaketi sonrasında bölgeye ilk gelen yardım kuruluşunun Türk Kızılay’ı olduğunu vurguladı.

Ersoy, depremzedelere 4 yıl boyunca barınma, sağlık, eğitim, psikososyal ve rehabilitasyon konusunda yardımda bulunduklarına işaret eden Ersoy, toplumda afet bilinci oluşturulması ve toplumun afetlerlerle başa çıkabilmesi konusunda eğitim faaliyetlerinde bulunduklarını söyledi.

Pakistan IMF’ye başvurdu

Yeterli faaliyette bulunmamakla eleştirilen Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari, ülkenin beşte birini sular altında bırakan sel felaketinin yol açtığı zararların giderilmesinin en az 3 yıl alacağını söyledi. Zaten yoksullukla baş etmeye çalışan Pakistan hükümeti ise çareyi Uluslararası Para Fonu’yla görüşmekte buldu. Pakistan 11 milyar dolarlık bir kredi paketi istiyor.

IMF’nin bölgesel direktörü Mesud Ahmed Pakistan’a ”bu zorlu günlerinde” yardım etmenin yollarını aradıklarını söyledi. Pakistan’dan talep edilen mali hedeflerden bazılarının hafifletilmesi ya da İslamabad hükümetinin olağaüstü doğal afet fonuna başvurması üzerinde düşünülüyor.

Ülkede sel suları, güneye doğru ilerlerken, hala her gün onbinlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kalıyor. Hükümetin felakete karşı aldığı önlemler yetersiz kalırken, yaşanan kaosun, sosyal patlama ve tepki eylemlerine yol açmasından korkuluyor.