Korkutan deprem iddiası:16-21 Mayıs’a dikkat

Prof. Dr. Mustafa Yıldırım, “Türkiye’de 16-21 Mayıs tarihleri arasında ciddi deprem tehlikesi var” iddiasında bulundu.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Yıldırım, 16-21 Mayıs tarihleri arasında Ay ile Venüs ve Ay ile Mars’ın Türkiye üzerine ciddi bir şekilde yer kabuğuna çekim kuvveti uygulayacağını belirterek, Türkiye’nin bu tarihlerde ciddi bir deprem tehlikesi ile karşı karşıya kalabileceğini söyledi.
Yıldırım, “16-21 Mayıs tarihleri arasında özellikle Erzincan, Bingöl, Kayseri, Antalya, Konya illerinde ciddi bir şekilde deprem riski görünüyor. Yer kabuğuna uygulanan çekim kuvveti, özellikle Türkiye üzerinde yoğunlaşıyor. Öyle ki, bu çekim kuvveti ile yer kabuğunun kırılma riski de büyük” dedi.

Yıldırım, çekimin 20 Mayıs’ta Kuzey Anadolu’ya kayacağını ve Güney Marmara ve Ege’de deprem oluşturabileceğini iddia etti.

Saatte 1 deprem

Bu arada ‘Deprem Dede’ diye tanınan Kızılay Genel Başkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Türkiye’de geçen yıl 9 bin 196 deprem meydana geldiğine” işaret etti.
Işıkara, “Geçen yıl, günde 25, başka bir deyişle saatte bir deprem olmuş. Bunun için artık ‘Deprem olacak mı’ sorusunu aklımızdan çıkartalım. Bunun yerine deprem olacağı gerçeğini kabul edelim. Büyüklüğü ne olursa olsun muhtemel bir depremin zararlarını, can ve mal kayıplarını en aza çekmek için hazırlıklı bir toplum haline gelelim” dedi.

‘İzmit atlattı’ demek yanlış

 Kızılay Genel Başkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, 1939’da Erzincan’dan, Kuzey Anadolu fay sonundan başlayan bir deprem zinciri olduğuna dikkati çekerek, Erzincan’dan batıya doğru gelen harekete göre bir sonraki büyük depremin Marmara Bölgesi’nde beklendiğini kaydetti. “Marmara’daki olası depremden izmit’te etkilenecek ama 1999 yılındaki gibi değil” diyen Işıkara, “17 Ağustos 1999’u izmit yaşadı, İstanbul hissetti.
Marmara’da olası depremi ise istanbul yaşayacak, İzmit hissedecek. Ancak yapılar hâlâ kötüyse olası deprem burada da etkili olur. Yani İzmit depremi 1999’da atlattı’ demek yanlış olur” diye konuştu. (Kaynak:Bugün)