Marmara Üniversitesi tahliye kararına rağmen taşınmıyor

Marmara Üniversitesi’nin yeni rektörü, yıkılma riski nedeniyle tahliyesi istenen Bahçelievler’deki binada eğitime devam kararı aldı. Karara gerekçe olarak okulun 3 yıl içinde Halkalı’ya taşınacak olması gösteriliyor.

Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin Bahçelievler’deki kampüsünde, işletme ve iktisat bölümleri iki ayrı binada bulunuyordu.  Marmara Üniversitesi’nin eski rektörü Prof. Dr. Necla Pur döneminde bu eski  iki binanın çökme riski taşıması nedeniyle bir plan yapıldı. İşletme Fakültesi’nin binası boşaltılarak Anadoluhisarı’ndaki kampüse nakledildi.

Yıkılan binanın yerine yenisi yapıldı. Bu yıl da  bitişikteki iktisat, ekonometri ve maliye bölümlerinin bulunduğu bina boşaltılacak, öğrenciler  geçici olarak yan taraftaki yeni binada eğitim alacaktı. Anadoluhisarı’na gönderilen bölümler ile tüm iktisat bölümleri iki yıl sonra da Göztepe’ye kaydırılacaktı. Yeni binalar da, yüksekokullar kampüsü olacaktı.

10 Haziran’da yapılan rektörlük seçimleri sonucu en yüksek oyu olmasına rağmen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Pur’un yerine Prof. Dr. Zafer Gül’ü atayınca planlar değişti. Eski binanın yıkılmayıp iktisat bölümlerinin yerinde kalmasına, yeni binaya da Anadoluhisarı’na gönderilen İşletme Fakültesi’nin geri dönmesine karar verildi.

Akademisyenler tepkili

Bazı öğretim üyeleri “İktisat öğrencileri ve öğretim üyelerinin hayati tehlikeye atıldığı” gerekçesiyle kararı eleştirdi. Yeni bina yani eski adıyla ‘Nihat Sayar’ binası, 4 katlı ve depreme dayanıklı olarak yapıldı.

Mevcut düzene devam

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emin Arat, işletme binasının binasına geri döneceğini belirterek, “ Şimdilik orada kalacak, yerinden oynatılmayacaklar, mevcut düzenlerini devam ettirecekler” dedi. Eski binanın yıkılma riski nedeniyle tahliye ve yıkım kararı alındığı hatırlatılınca Arat, “Bunlar eski rektörün tasarrufu. Yoksa böyle bir taahhüt yok. Binamız, İstanbul’daki binaların yüzde 80’i kadar dayanıklı durumda. Nihai hedefimiz Halkalı’da yaptırdığımız kampüse taşınmak. Herhalde 3 yıl sonra tüm fakülteleri Halkalı’ya taşıyacağız. Nereden baksanız 5-6 milyon liralık bir yatırım sözkonusu olduğu için, biz bu yatırımı Halkalı için kullanmayı planlıyoruz” dedi.