Meksika 7.2 lik depremle sarsıldı

Meksika’nın ABD sınırındaki Tijuana kenti açıklarında pazar günü yaşanan  7,2 büyüklüğünde bir depremin ardından dün 100’e yakın artçı sarsıntı kaydedildi. Depremde en az iki kişi hayatını kaybetti, 233 kişi yaralandı.

06 Nisan 2010-AHDER, Yerin 10 kilometre altında TSİ 01.40’da, ABD-Meksika sınır bölgesinde bulunan ve 900 bin kişinin yaşadığı Mexicali kenti yakınında meydana geldi.

USGS, Meksika’ya yakın ABD eyaletlerinde de hissedilen depremin merkez üssünün Meksika’daki Guadalupe Victoria kentinin 26 kilometre güney-güneybatısı ve ABD’nin güneybatısındaki Arizona eyaletindeki San Luis kentinin 64 kilometre güneybatısı olduğunu bildirdi.

Amerikan Jeolojik Merkezi’nde görevli jeolog Sigala, depremi en az 20 milyon kişinin hissettiğini depremle Mexicali kentinin kuzeybatıya kaydığını, 7.2 şiddetinde bir depremin ne kadar önlem alınırsa alınsın zarara yol açacağını  söyledi.

20 bin kişinin hissettiği depremde hasar çok az

En az iki kişinin hayatını kaybettiği, 233 kişinin yaralandığı Haiti depremin daha şiddetli olan depremi Haiti’deki kadar zarara sebep olmadı.
Meksika Ulusal Sismoloji Merkezi şefi kuzey Meksika’nın imar mevzuatının geçen senelerde yenilendiğini belirtti.

Aşağı Kaliforniya eyaletinin sivil savunma yetkilisi Alfredo Escobedo CNN’e yaptığı açıklamada, valinin eyalete olağanüstü hal ilan ettiğini, en az bir binanın yıkıldığını ve bazı binaların hasar gördüğünü belirtti.

ABD ve Meksika’nın Büyük Okyanus kıyısındaki sınır bölgelerini geniş ölçüde etkileyen deprem, Meksika’nın Tijuana, ABD’nin San Diego, Los Angeles, Arizona gibi eyalet ve kentlerinde de binaların sallanmasına, halkın paniğe kapılmasına yol açtı. Bazı bölgelerde elektrik hatları devreden çıktı.

USGS, artçı sarsıntıların büyüklüğünün 5,1’e kadar çıktığını, pazartesi sabah 100’e yakın artçı sarsıntı kaydedilğini bildirdi.