Ofiste daha az elektrik tüketip çevre dostu olmanın yolları

Yaydığı sera gazlarıyla küresel ısınmayı tetikleyen, ofislerde kullandığımız çok enerji tüketen elektrikli aletlerin kötü etkilerini basit önlemler alarak azaltmak elimizde. AHDER olarak, ofislerinizde daha az enerji tüketmenin ve  sera gazlarının kirletici etkisini azaltmanın yollarını dört adımda sizlerle paylaşıyoruz:

  1. Makinalarınızda dengeli güç ayarını kullanın : Ofisteki elektronik aletleri bekleme konumunda (stand by) çalıştırdığınızda bile enerji tüketirler. Ofisinizde ya da evde çalışırken, boşuna elektrik tüketmemek ve sera gazı yayılımını azaltmak için bilgisayarınızda  daima dengeli güç ayarını kullanın ve dizüstü bilgisayarınızı kullanmadığınız zaman mutlaka kapatın. Bilgisayar, yazıcı ve diğer elektronik aletleri kullanırken, kolaylıkla açılıp kapanabilen anahtarlı uzatma kablosunu tercih edin.
  2. Az enerji tüketen Energy Star ürünler kullanın: Ofisinize yeni elektronik aletler alırken, hava kirliliği yaratmayan, az enerjiyle iyi performans gösteren ve az sera gazı yayan ürünler tercih edin. Bilgisayar, yazıcı, aydınlatma gibi 50’den fazla ürünü kapsayan elektrik enerjisinden tasarruf etmenizi sağlayan Energy Star ürünleri araştırın.
  3. Evden işe gidiş-gelişlerinizde daha az enerji tüketmek için toplu taşıma araçlarını kullanın: Evden işe gidiş-gelişlerinizde Türkiye’de her nekadar bisiklet yolu olmadığından bisiklet kullanımı yaygın olmasa da,  bisiklet veya toplu taşıma araçlarını kullanarak sera gazı yayılımını azaltabilirsiniz. Eğer araba kullanıyorsanız, EPA ve DOE’nin yakıt ekonomisiyle ilgili web sitesinden yakıt verimiyle ilgili ve EPA çevre dostu araç rehberini kullanarak sonraki araç seçiminiz için çevre dostu araçlarla ilgili daha fazla bilgi edinin.
  4. Ofisinizde geri dönüşümü olan ürünler kullanın: Ofisinizde  geri dönüşümü olan ürünler kullanın, kullandığınız kağıt, karton gibi materyalleri geri dönüşümünü sağlayacak yerlere gönderin. Böylelikle enerjiyi korumuş, fabrika kaynaklı sera gazı etkisini de azaltmış olursunuz. İstanbul için atık toplama işi yapan firmaları buradan öğrenebilirsiniz. Doğaya zarar vermemek için kullandığınız pilleri, piller için ayrılmış olan çöp kutularına atın fotokopi çekerken kağıtları çift taraflı kullanın ve geri dönüşümlü yazıcı kartuşlarını tercih edin.  Eskiyen elektronik aletlerinizi okullara veya ihtiyacı olan kurumlara bağışlayabilirsiniz.