Öğrencilere tiyatro sahnesinden depreme hazırlık eğitimi

İSMEP PROJESİ, kamu binalarına yönelik yeniden yapım ve güçlendirme çalışmalarının yanı sıra “depreme eğitimle hazırlık” çalışmalarını sürdürüyor.

İstanbul Valiliği, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, İl Özel İdaresi İstanbul Proje Koordinasyon Birimi tarafından İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Projesi (İSMEP) kapsamında yürütülen eğitimler, ilköğretim seviyesindeki öğrencilerin başta depremler olmak üzere aletlere karşı bilinçlendirilmesini amaçlıyor.

Öğrencilere erken yaşlardan itibaren farkındalık kazandırmayı hedefleyen “Sallanan Sandalye” isimli oyun öğrencileri afetlere hazırlık konusunda bilgilendiriyor. Yaklaşık 40 dakika süren oyunu; Özgür Şenyer, Zeynep Aslıhan ve Sibel Dögen sergiliyor. Öğrencilere çök- kapan – tutun gibi deprem anındaki doğru davranış modellerini gösteren oyun, ayrıca öğrencilere aileleriyle birlikte hazırlayabilecekleri alet çantası hazırlığını ve evlerinde güvenli bir ortam oluşturabilme becerisini eğlendirerek öğretiyor.

“Sallanan Sandalye” öncelikle İSMEP Projesi kapsamında güçlendirme çalışmaları tamamlanan okullarda gösterilmeye başlandı. Şu ana kadar 10 okulda. 50 gösterim yapılan oyun toplamda 6560 öğrenciye ulaştı. Yine aynı program kapsamında tiyatro gösteriminin yapıldığı okullarda veliler için Güvenli Yaşam seminerleri düzenleniyor.

(Kaynak: İstanbul Times)